Dnes nám přijde televizní a filmová reklama jako všední záležitost, ve které se většinu času objevují méně známí umělci a jen občas zazáří i nějaká ta skutečná filmová hvězda. Za časů první republiky však byla hraná reklama teprve v plenkách a tak se mohlo stát, že vám vhodné obutí pro automobil doporučil i sám Vlasta Burian, jedna z největších hvězd té doby.
Konkrétně se teď bavíme o krátkém reklamním filmu "Tři muži na silnici (slečnu nepočítaje)", který vznikl v roce 1935 jako reklama na pneumatiky značky Baťa. A protože Baťa byl skutečným průmyslovým gigantem, přizval si do své reklamy hned několik hvězd. Kromě Buriana se před kamerou objevil i herec Čeněk Šlégl, herečka a zpěvačka Hana Vítová a hokejista Josef Maleček.
Během čtyři minuty trvajícího spotu ztvárňují Burian i Maleček každým sám sebe, zatímco Vítová dostala roli sražené cyklistky a Šlégl roli policisty. Během spotu pak všichni do nebes vychválí objemnou produktovou řadu společnosti Baťa a Burian nakonec pronese "Svůj vercajk odhazuji v dáli, zde pneumatiky Baťa jsou. Na nich je každý svého stroje pán, ať slečna, strážník, Maleček, i Vlasta Burian. Jakostí dobrou, lácí svou, bezpečně vždycky vpředu jdou – toť pneumatiky Baťa jsou!"
Samotná reklama vznikala v serpentinách u Barrandovských studií a za jejím zpracováním stál štáb filmařů, kteří vystupovali pod pseudonymem F. Šestka, tedy "Filmová šestka". Společnost Baťa využívala filmovou reklamu už od konce 20. let, nicméně až v roce 1935 se J. A. Baťa rozhodl pro založení vlastního studia, kde zaměstnal budoucí úspěšné filmaře jako byl Elmar Klos (pozdější držitel Oscara), Otakar Vávra nebo Alexandr Hackenschmied (také držitel Oscara).
Nevíme jak velký vliv na prodej balonů a super-balonů značky Baťa reklama měla, ovšem z dnešního pohledu se jedná o krásný kousek reklamní historie, který dokáže člověka svou nadneseností, humorem a naivitou zaručeně pobavit.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?