Pokud bychom chtěli začít pátrat po nejabsurdnějších nákladních vozidlech světa, nenajdeme k tomu lepší místo, než bývalý Sovětský svaz. Kromě řady více či méně bizarních strojů určených do bažin a stepí nevlídné Sibiře tu však vznikaly i stroje, které by se mohly zapsat do Guinessovy knihy rekordů. Tedy pouze za předpokladu, že by nebyly stavěny v nejpřísnějším utajení s cílem nést ty nejděsivější zbraně světa.
Přesně to je je případ náklaďáků, které zná svět pod označením MAZ-7906 a MAZ-7907. Oba stroje, vyvíjené v běloruském závodě MAZ (Minský automobilový závod), vznikaly v rámci přísně utajovaného armádního projektu s názvem "Celina 2". Ten měl za cíl dostat mezikontinentální balistické střely "RT-23 Moloděc" z pevných sil a kolejí na kolové podvozky, což by výrazně přispělo k jejich mobilitě a zkomplikovalo jejich zaměření, vyřazení či zničení.
Problém byl však v tom, že třístupňová mezikontinentální střela s doletem 11 000 metrů byla odpalována z tubusu o celkové startovací hmotnosti 105 tun. K přepravě tak bylo potřeba vyvinout zcela nový stroj, který by si s touhle masou dokázal poradit.
Právě to vedlo k rozběhnutí projektu Celina 2, v jehož čele údajně stanul konstruktér Borys Šapošnikov. Prvním plodem jeho práce byl osmi-nápravový tahač MAZ-7606, který byl skutečně impozantním strojem. Tahač s celkovou nosností 220 tun měl hnaných všech 16 kol, což ale vyžadovalo pořádnou porci výkonu.
Místo klasického motoru však konstruktéři použili tankovou plynovou turbínu, která generovala výkon cca 1250 koní. Aby to však nebylo málo, přidali ještě jeden klasický dieselový motor, který generoval dalších 330 koní. Celkem 1580 koní pak putovalo na všechna kola prostřednictvím dvou hydromechanických převodovek.
Navzdory skutečně impozantním rozměrům i parametrům se však už tou dobou rýsoval druhý model. Ten byl prezentován v roce 1985 s označením MAZ-7907 a už tak dost šílené parametry prvního prototypu posunul na zcela novou úroveň.
Místo šestnácti kol dostal nový model rovnou 24 kol a opět byla všechna poháněná. Kvůli lepší manévrovatelnosti však byly první a poslední čtyři nápravy koncipované jako řiditelné a pro lepší přehled o dění kolem vozu byla v zadní části instalována kamera.
Ostatně není se čemu divit, vždyť tenhle drobek měřil na délku přes 28 metrů, široký byl 4.7 metru a na výšku měl bez nákladu 4.3 metru. O pohon se starala stále ta samá plynová turbína ve spolupráci s dieselem, nicméně o přenos síly na kola se tentokrát starala komplexní elektrická převodová soustava.
Jízda s tímhle monstrem rozhodně nebyla žádnou srandou, ačkoliv se maximální rychlost pohybovala pouze okolo 25 km/h. I tak ale mělo být během testovacích jízd do roku 1987 najeto okolo 2000 kilometrů. Všechny jízdy však byly pečlivě plánovány mezi přelety špionážních satelitů. Dlouhou dobu se tak stroje dařilo držet v tajnosti, o jejich existenci se svět začal dovídat až v momentě, kdy byly přepravovány z Minsku do Volgogradu právě na testovací jízdy.
Přeprava po silnici byla okamžitě vyloučená, stroje by zablokovaly dopravu, cesta by trvala týdny a navíc by se celý projekt okamžitě odkryl. Místo toho tak byly oba testovací exempláře modelu 7907 rozebrány, naloženy na vlak a složeny až na místě. Po rozpadu SSSR pak byly stejnou cestou přepraveny zpět do závodů MAZ, kde se po nich slehla zem.
První novodobé zmínky se objevují až v roce 1996, kdy dvojice podnikatelů potřebovala přepravit 88 tunovou říční loď. Přepravní společnost zvolila na cestu dlouhou 200 km původně jiný těžký náklaďák, MAZ-19221, za který zapřáhla vlek s dvanácti osami - právě MAZ 7907. Tahač se však během cesty rozbil a tak přepravní společnost využila samotný MAZ 7907, který trasu absolvoval za 4 dny. Cestu i spuštění lodi na vodu prý zvládl MAZ bez problému, nicméně na zpáteční cestě mělo dojít k selhání převodového ústrojí.
V současné době prý stojí oba stroje MAZ 7907 v hale výrobního závodu MAZ a zatímco jeden je udržován v perfektním stavu, ten druhý slouží jako zdroj náhradních dílů. Zda se ještě někdy tento impozantní a bezpochyby rekordní stroj ukáže na silnicích je velkou neznámou, stejně jako jeho přesné technické parametry. Prakticky všechny zdroje, ať už domácí nebo zahraniční, se totiž v mnoha detailech rozchází. Co jiného bychom ale mohli čekat od původně armádního projektu, který měl nosit střely s jadernými hlavicemi.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.