Většina z nás má spojené polo-pásové automobily zejména s druhou světovou válkou, kde sehrály významnou roli jak v řadách spojenců, tak nacistických vojsk. Zájem o tyto vozy však odstartoval mnohem dříve zakladatel slavné automobilky André Citroën a vynálezce polo-pásových vozidel Adolf Kégresse.
Adolphe Kégresse se narodil roku 1879 ve Francii, ovšem svých největších úspěchů dosáhl až v Rusku, kam se odstěhoval v roce 1905 po ukončení studií. V Rusku začal pracovat pro cara Mikuláše II jako jeho osobní řidič i technik.
Právě zkušenosti s řízením automobilu v extrémních ruských podmínkách mu vnukly okolo roku 1913 nápad, který ovlivnil zbytek jeho života i kariéry - sestavil speciální systém pásů nazývaných "Kégresse track", díky kterým se dal běžný automobil snadno přeměnit v polo-pásový stroj - v Rusku pak car zvláště ocenil i možnost namontovat na přední kola lyže a přepravovat se i po zasněžených cestách.
Kégresse si tak vysloužil výsadní postavení v garážích a vývojové dílně Carského Sela, kde mimo jiné pomáhal konstruovat pásové obrněné automobily Austin Putilov, které bojovaly zejména v ruské občanské válce.
Po vypuknutí první světové války se však konstruktér Kégresse musel přesunout zpět do Francie, kde se seznámil s André Citroenem. Ten v jeho konceptu polo-pásových automobilů spatřil možnost využití pro armádu. Tak začala spolupráce mezi Citroënem a Kégressem, během které Citroën odkoupil práva na na výrobu pásů a Kégresse získal finance na výrobu a vývoj dalších pásových systémů.
První plodem této spolupráce byl v roce 1920 automobil Typ A/ Type K1. Ten byl revoluční hned v několika ohledech. Na rozdíl od tanků totiž nepoužíval ocelové pásy s lopatkami, ale speciální pásy z materiálu podobného gumě s klasickým pásovým profilem nebo šípovitým profilem v případě zemědělských strojů.
Pás byl napnutý mezi dvěma koly a ve spodní části bylo několik menších podpůrných kol. Celý segment s pásy byl také výkyvný vpřed i vzad, což byl další markantní rozdíl oproti tankovým pásům. Celý segment tak v podstatě nahrazoval pneumatiku, ovšem díky svým rozměrům (metr a více, v závislosti na typu) poskytoval mnohem lepší trakční vlastnosti.
Schopnosti tohoto automobilu byly prezentovány v krátce po představení ve Francouzských alpách a již v roce 1921 sjížděly z výrobních pásů první sériové kusy.
Citroën však toužil ukázat schopnosti vozu v extrémních podmínkách, proto se rozhodl podniknout se svým novým strojem velkou výpravu přes Saharskou poušť, kterou se neúspěšně pokoušelo absolvovat již několik badatelů před ním. Jedna z těchto výprav dokonce zkoušela i cestu s polo-pásovými vozy s pásy podobnými tanku, ovšem tato expedice skončila tragicky.
Do čela výpravy, která si vzala za cíl překonat Saharskou poušť mezi městy Touggurt a Timbuctu, se postavila dvojice badatelů Georqes Maria Haardt a Louis Adouin Dubreuil. Součástí týmu byli také filmaři a dokumentaristé, kteří měli výpravu zdokumentovat a zpopularizovat.
Expedice byla zahájena 17. prosince 1922 a skončila 7. března 1923. Během ní cestovatelé přespávali pouze v improvizovaných táborech a závislí byli zejména na svých polo-pásových vozech Autochenille Citroen 10CV, které jim poskytovali dopravu i úkryt, přepravovali zásoby a díky instalovaným kulometům také poskytovali ochranu před nájezdy divokých afrických kmenů.
Na základě této cesty si vozy Autochenille 10CV získaly skvělou reputaci a objednávky na ně se jen hrnuly. Současně se tato výprava stala první ze čtyř velkých výprav polo-pásových Citroenů, během nichž Citroen propagoval schopnosti svých vozidel, badatelé zásobovali muzea novými objevy a zástupci francouzské vlády navazovali diplomatické vztahy se vzdálenými zeměmi.
Tato cesta také svým způsobem položila základy dálkovým závodům, jakým je například Rally Dakar, která se koná od roku 1978.
Malý ale nebojácný Citroen CV10 položil touto výpravou základ nové řadě polopásových automobilů, které postupně našly uplatnění v dopravě, zemědělství i armádě. Francouzské polo-pásové automobily se také staly základem pro známý americký vojenský polo-pásový transportér M3 Halt-track, který většina z nás dobře zná z druhoválečných filmů a fotografií.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.