Padesátá léta nebyla v Sovětském svazu příliš šťastným a klidným obdobím, přesto v té době vzniklo několik technických skvostů, které budí respekt dodnes. Jedním z nich je i GAZ SG-2, pro svou aerodynamickou karoserii často přezdívaný Torpedo.
Závodní vůz GAZ SG-2, veřejnosti lépe známý pod názvem Torpedo-GAZ, vznikl v roce 1951 pod rukami designéra jménem A. Smolin, který pracoval již na předchůdci vozu GAZ SG-1 Poběda.
Během stavby druhé generace závodního vozu navrhl zcela novou karoserii ve tvaru kapky, jejíž design vycházel ze znalostí a technologií využívaných v oboru letectví. Rám vozu byl vyroben z duralu a samotná karoserie z hliníkových plátů.
Pod kapotou tohoto vozu 1 100 kilogramů těžkého vozu byl umístěn čtyřválcový motor M20 z vozu GAZ Poběda o objemu 2 847 cm3, který díky kombinaci karburátoru a přeplňování nabízel výkon 105 koní při 4 000 otáček. Maximální rychlost dosažená s tímto vozem byla 191 km/h.
Během několika následujících let se pak "Torpedo GAZ" stal držitelem dvou nových rychlostních rekordů v tehdejším Sovětském svazu. Jeho nástupce, GAZ SG-3, přišel až v roce 1954. Pod jeho kapotou už však nebyl umístěný klasický spalovací motor, ale motor tryskový.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?