Trabant s dvoutaktním motorem a karoserií z duroplastu představoval jeden ze symbolů NDR. Když se řekne Trabant, většině se nejspíš vybaví model 601, který byl nejrozšířenější. Automobilka však měla v repertoáru více modelů.
Automobily značky Trabant se vyráběly v továrně bývalé automobilky Horch na území Německé demokratické republiky. První automobily Trabant začaly sjíždět z výrobní linky 7. listopadu 1957, tedy v den 40. výročí velké říjnové socialistické revoluce. Jednalo se o prototyp Trabant 500 (P50) vyráběný až do roku 1962.Přijmeme nové redaktory. Pošlete nám své CV na redakce@autoroad.cz
Trabant P50 byl na svou dobu poměrně pokročilým automobilem. Nabízel přední pohon, lehkou samonosnou karoserii z duroplastu a nezávislé zavěšení. Už tehdy byl však slabou stránkou jeho dvoudobý spalovací motor. Na západě už se tou dobou celkem běžně vyskytovaly motory čtyřdobé, které byly ekologičtější a hlavně efektivnější. Vzduchem chlazený motor v P50 měl objem 500cm3 a nabízel výkon pouhých 13 kW (18 koní). V pozdějších letech byl motor zvětšen na objem 600 cm3 a výkon dosahoval hodnoty 23 koní.
V roce 1962 nastoupil na trh novější model 601. Ten byl v podstatě pouhým faceliftem modelu P50. Designéři ze společnosti Trabant předpokládali, že výroba modelu 601 bude trvat nanejvýš do roku 1967. Trabant se však v nezměněné podobě vyráběn až do roku 1990. Návrháři však stále pracovali na prototypech, které by pro Trabant konečně znamenaly výraznou změnu. Jedním takovým byl prototyp P1100, který by vdechl značce čerstvý vítr do plachet.
Trabant 1100 byl totiž navržen s použitím čtyřválcového modelu z VW Polo o obsahu 1.05 litru a výkonu 45 koní. Vůz vypadal moderněji, byl výkonnější, tišší a ekologičtější. Modernizací prošel i interiér, vůz dostal novou palubní desku a řazení se přesunulo na podlahu. Novinka měla dostat i přední kotoučové brzdy.
K výrobě progresivního trabantu P1100 nakonec bohužel nedošlo. Největším pokrokem tak zůstalo zabudování čtyřválcového motoru z VW polo do staré karoserie Trabantu 601. Spolu s tím dostala 601 i přední kotoučové brzdy a řazení na podlaze. Takto modernizovaný Trabant dostal označení 1.1 a od starších verzí se odlišoval především odlišnou čelní maskou. Jeho výroba probíhala pouze v letech 1989-91.
Jedinou vyráběnou a skutečně výraznou variantou modelu 601 se tak stal model Kübel. Ten byl postaven ve stylu Jeepu a určen byl výhradně pro potřeby armády. Od ostatních modelů 601 se odlišoval chybějícími dveřmi, plátěnou střechou a pomocným vytápěním. Později se model Kübel prodával i v civilním provedení pod názvem Tramp.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.