Škoda je jednou z nějvýznamnějších tuzemských firem. Pojďme se prodívat do nedávné minulosti a současnosti na to co prodávala, vyvíjela, vyráběla a vyrábí dodnes. Tento týden se ponese ve znamení seriálu Z historie Škody.
Octavia první generace byla takovým průkopníkem nové historie značky Škoda. Byla důležitým základním kamenem pro další existenci a prosperitu značky a možná i díky tomu, že si toho byli inženýři při navrhování vědomi, povedlo se postavit opravdu nadčasový a úspěšný automobil, který se prodává dosud, ačkoliv podle většiny měřítek by měl již dávno být v automobilovém hrobě a o jeho prodej se měly starat výhradně autobazary.
Jeho druhá generace se proto stala neméně důležitou. Po smršti špionážních fotografií, spekulací a zvěstí se konečně představila na začátku roku 2004 na autosalonu v Ženevě. Konečný design neskýtal mnoho překvapení, vše vychází z původní Octavie první generace, jen to vypadá o něco vznešeněji, důstojněji a moderněji.
Vzhledem k tomu, že základ je opět přebrán z Volkswagenu Golf, tentokrát však páté generace, je všechno o poznání lepší a modernější, než tomu bylo u první generace Octavie. Střední škodovka tak dostává vyspělou zadní víceprvkovou nápravu, nabídku modernějšího spektra agregátů a celkově je lepším a vyspělejším vozem.
Motorizace od počátku zahrnovaly čtyři zážehové a dvě vznětové varianty. Základem byl 1,4 MPI, který dával výkon 55 kW (75 koní). Tato silně podmotorovaná varianta se hodí spíše do města, dálnice a okresky jsou díky nízkému výkon spíše utrpením. Lepší volbou potom je 1,6 MPI. Ta dává použitelných 75 kW (102 koní). Silnější potom je 1,6 FSI, která je vybavena přímým vstřikem. Ta je schopna využít svých 116 plnokrevníků (85 kW). Vrcholem nabídky se prozatím stal motor 2,0 FSI s výkonem 110 kW (150 koní).
Slabší ze dvou dieselů má objem 1,9 litru a výkon 77 kW (105 koní), silnější dvoulitr potom dává 103 kW (140 koní).
Co se výbav týče, vše začínalo verzí Classic. Ta nabízela čtveřici airbagů, z toho ten před spolujezdcem vypinatelný, ABS, centrální zamykání, výškově stavitelné sedadlo řidiče a stavitelný volant. Ambiente k tomu všemu přidává elektricky stavitelná zrcátka, palubní počítač, lakované doplňky karoserie a lepší osvětlení interieru. Nejvyšší Elegance obsahuje navíc i automatickou klimatizaci Climatic, elektricky ovládaná okna vepředu, „Jumbo box“, tedy loketní opěrku a úložný prostor pod ni společně s přívodem vzduchu k zadním sedadlům, mlhovky, kola z lehké slitiny, dálkové ovládání centrálu a průvlak na lyže společně s loketní opěrkou vzadu.
Připlatit si zájemce mohl za jedno ze tří rádií a za audiosystém se 12 reproduktory a zesilovačem v zavazadlovém prostoru. Jinou možností byla satelitní navigace Nexus. Dalším prvky příplatkové výbavy byly dvouzónová klimatizace, ESP, kontrola tlaku v pneumatikách, automatické rozsvěcení světel, aktivní opěrky hlavy, hlavové airbagy, xenonové světlomety, multifunkční volant, dešťový senzor a parkovací senzory na obou koncích vozidla. Navíc bylo možné všechny motory, krom 1,4, vybavit automatickou převodovkou, pro 2,0 TDI byl k dispozici i filtr pevných částic, bohužel za příplatek.
Jak je vidno, výbava nebyla zrovna malá, ale za většinu položek bylo třeba připlácet. A to často nemalé sumy.
Trh však čekal na sen všech zahrádkářů a stěhováků, Octavii combi. Ta přišla na sklonku roku 2004 a to zároveň s variantou 4x4. Škodě se podařilo zvětšit kufr na neskutečných 580 litrů, po sklopení zadních sedaček však stále nebyl prostor úplně rovný. Za velký zavazadlový prostor se připlácelo 40 tisíc. Zpočátku nebyla nabízena nejslabší motorizace 1,4 MPI, ta ale přibyla v nabídce v průběhu roku 2005.
Verze 4x4 přišla s rozpojitelným pohonem Haldex druhé generace, skvělé je, že zástavbou se nezmenšil zavazadlový prostor, jak tomu bylo u první generace Octavie. 4X4 se stala dostupnou pouze se silnějšími pohonným jednotkami 1,9 TDi (77 kW) a 2,0 FSI (110 kW).
V druhé polovině roku 2005 přišla i nejsilnější verze RS. Po úspěšném „eReSu“ první generace bylo očekávání opravdu silné. 147 kW (200 koní) výkonu dvoulitrového přeplňovaného motoru dorovnávalo Golf GTI a Octavia se tam mohla stát velmi rychlým križníkem. Zrychlení 0-100 za 7,3 u liftbacku a 7,5 u kombi nezní zrovna špatně a podle všech testů nejde vůbec o špatný vůz. Vyspělá konstrukce podvozku spolu s moderním motorem ani jinak nemůže dopadnout. Karoserie byla mírně pozměněna jinými nárazníky a malým křídlem vzadu.
Pro modelový rok 2006 byly připraveny také některé novinky. Jmenujme pomocník pro rozjezd do kopce, malou navigaci bez zobrazení mapy, která jen sděluje kam má řidič zatočit, spotrovní pakety Dynamic 1 a 2, které obsahují lepší sedadla a sportovněji vyvedení doplňky interiéru, dvojka potom i upravený podvozek, handsfree integrované autě, které umí spolupracovat pomocí bluetooth a nakonec i nezávislé topení.
Na začátku roku 2006 začala výroba Octavií v Rusku.
V první polovině roku 2006 se dostal do příplatkové výbavy filtr pevných částic a to i u motoru 1,9 TDI. Bohužel, stále jen příplatkové. Lehce se hýbalo i s výbavou, ale žádné velké změny se neudály, za zmínku stojí snad jen zdířka pro připojení externího audiopřehrávače v Jumbo boxu.
Jednou z nejzásadnějších změn roku 2006 bylo nasazení motoru 2,0 TDI (125 kW, 170 koní, 350 Nm) do sportovně laděné verze RS. Ta dosahuje při slušných dynamických parametrech (zrychlení za 8,5-8,6 sekundy) velmi dobré spotřeby. Záslužné je sériové nasazení filtru pevných částic.
Jiný dvoulitr, tentokrát 103 kW s filtrem pevných částic, se stal další alternativou pro čtyřkolku. S tou se však stala jiná, trochu zásadnější věc.
V srpnu totiž byla představena verze Scout, tedy ještě o pár milimetrů zvýšená Octavia 4x4 s výrazným oplastováním, který budí dojem opravdu „drsného“ automobilu. Technicky se toho příliš nezměnilo, pouze v interiéru přibylo madlo. Nabízen je výhradně s dvoulitry a to benzínovým FSI (110 kW) a dieselovým TDI (103 kW).
Motory 1,4 navíc ve stejné době dostali ještě pár kW navíc, jejich výkon se zvýšil s 55 na 59 kW.
V září byla představena nejluxusnější a nejdražší verze Octavie, provedení Laurin & Klement. Výbava obsahuje téměř vše potřebné, při nákupu několika položek navíc ale není problém překročit milionovou hranici. Výbava je dostupná opět jen pro dvojici dvoulitrů.
Zatím poslední velká změna se udála pod přední kapotou. V rámci downsizingu, který koncern VW prosazuje, proběhla výměna motorů, v běžné Octavii byl 2,0 FSI nahrazen menším přeplňovaným agregátem 1,8 TSI o výkonu 118 kW (160 koní), Octavia si tak polepšila o 8 kW.
V poslední době se očekává především facelift, neboť Octavia se dostává do druhé poloviny svého života, s nahrazením se počítá přibližně v roce 2011-2012. Po příchodu nového Superbu bude posledním modelem se starou maskou, Škoda to tak jistě nenechá.
Ferrari v úterý odhalilo své rekordní výsledky, kdy čistý zisk za loňský rok vzrostl na více než 1,5 miliardy eur, čímž si automobilka opět potvrdila svou silnou pozici na trhu.
K povinnému ručení se dnes dozvíte, co všechno ovlivňuje výši pojistného, zda vám může pojišťovna jednostranně zvýšit pojistné či zda budete platit újmu v plné výši v případě nehody bez povinného ručení.
Letošní sezóna vytrvalostního mistrovství světa FIA WEC se blíží a s ní i jeden z nejvíce očekávaných debutů: Aston Martin Racing nasadí své nové hypervozy Valkyrie již 28. února do úvodního závodu v Kataru, který měří 1812 kilometrů. Tým dnes odhalil svou závodní identitu pro rok 2025 a také představil jezdecké posádky pro tento náročný ročník.
Ferrari chystá zásadní revoluci – 9. října odhalí svůj první čistě elektrický model. Během dne investorů představí dosud tajemný vůz, který slibuje nejen špičkový výkon, ale i zábavu za volantem.
Italské Alpy patří k tradičním destinacím českých lyžařů. Mnoho z nich však cestu podceňuje a může je to stát nemalé pokuty. Jak se na cestu připravit a nezkazit si tak zimní dovolenou či jarní prázdniny?
Toyota Motor Europe podepsala dohodu se společnostmi Hydrogen Refueling Solutions (HRS) a ENGIE s cílem zavést novou generaci systémů pro doplňování vodíku. Nové řešení, které je rychlejší a nákladově efektivnější, bude pilotováno v rámci projektu RHeaDHy financovaného EU, který se zaměřuje na urychlení zavádění infrastruktury.
Ford se chystá na velký návrat do nejvyšší kategorie vytrvalostních závodů! Od sezóny 2027 bude opět bojovat v Le Mans, kde má jasný cíl – sesadit z trůnu Ferrari, vítěze posledních dvou ročníků.
Porsche se chystá na zásadní personální změny ve své výkonné radě. Dva manažeři, kteří dlouhodobě působili ve firmě, budou brzy nahrazeni.
Tesla chystá nový kompaktní model. V roce 2025 uvede Model Q, který bude mít délku jen čtyři metry a cenovku kolem 25 000 eur (cca 640.000 korun).
Chystá se revoluce v palubních systémech? Nové informace naznačují, že Apple brzy spustí vylepšený CarPlay s řadou inovací. Co přinese a kdy se ho dočkáme? Naznačil to německý AutoBild.
Vozy Toyota Corolla Hatchback a Touring Sports obhájily dva tituly v rámci prestižní ankety britského odborného časopisu What Car? Zatímco Hatchback se opět stal rodinným vozem roku, Touring Sports znovu bodoval jako nejvýhodnější kombi.
Felipe Nasr, Nick Tandy a Laurens Vanthoor se stali vítězi úvodního kola amerického šampionátu sportovních vozů, když s vozem Porsche překonali rekord na prestižní 24hodinovce v Daytoně.