Na světě je velké množství úžasných vozů, které se bohužel buď nedostaly do výroby vůbec a nebo jich vzniklo jen malé množství a široká motoristická veřejnost na ně téměř zapomněla. Pojďme si některé z nich připomenout.
Když společnost Jaguar v roce 2010 představila koncept C‑X75, jednalo se o začátek nové kapitoly v oblasti inovací a technologického pokroku. Od návrhu konceptu po plně funkční prototyp uplynuly jen dva roky.
Během této neuvěřitelně krátké doby vytvořila společnost Jaguar společně s partnerskou vývojářskou firmou Williams Advanced Engineering hybridní elektromobil s paralelním pohonem, který lze dobíjet ze zásuvky (PHEV). Tento elektromobil disponuje pohonem všech kol a je vybaven motorem s nejvyšším jmenovitým výkonem na světě. Zároveň se může jako první Jaguar pochlubit skořepinovým šasi z uhlíkových kompozitů.
Ačkoli bylo v roce 2012 rozhodnuto, že vzhledem k celosvětové ekonomické situaci nebude model C‑X75 uveden do standardní výroby, bylo patrné, že se jedná o působivou ukázku prvotřídních schopností společnosti Jaguar v konstrukci vozidel s lehkou karoserií. Model zároveň posloužil jako ideální zkušební platforma pro inovativní výzkum firmy na poli vysoce výkonných pohonných jednotek s nízkými emisemi.
Mezi výjimečné výsledky při vývoji prototypů modelu C‑X75 patří přelomové hybridní technologie, uhlíkové kompozitní materiály a vyspělá řešení v oblasti designu, kterých bylo dosaženo ve spolupráci se společností Williams Advanced Engineering. Tyto výsledky budou využity v dalších oblastech výzkumu a vývoje, při budoucí inovativní výrobě a konstrukci nové generace vozů značky Jaguar.
„Program C‑X75 je vrcholem dovedností společnosti Jaguar na poli technologií a designu. Jedná se bezpochyby o nejrychlejší zkušební platformu pro světové nejvyspělejší technologie. Snoubí se zde pozoruhodný hybridní pohon s dechberoucím výkonem. Společnost Jaguar vždy usiluje o výrobu vozů budoucnosti. Díky projektům jako C‑X75 budujeme základy pro další generaci inovací nesoucích značku Jaguar.“ – Adrian Hallmark, globální ředitel značky Jaguar.
Nejvyšší výkon a rozložení točivého momentu - Model C‑X75 disponuje kombinovaným výkonem přesahujícím 850 k a točivým momentem 1 000 Nm – a to díky moderní čtyřválcové pohonné jednotce inspirované vozy Formule 1 s objemem 1,6 litru, která díky dvojitému přeplňování (turbodmychadlem a kompresorem) dosahuje výkonu 502 k při 10 000 otáčkách za minutu.
Tato pohonná jednotka je spojena s elektromotory, které nabízejí nejvyšší točivý moment a rozložení výkonu ze všech vyráběných elektromotorů. Generují dalších 390 koňských sil. Baterie v modelu C‑X75 dosahuje největšího stálého jmenovitého výkonu na světě mezi PHEV. Ve fázi plného nabití zajišťuje výkon přesahující 300 kW.
Díky vyspělé sedmistupňové poloautomatické převodovce, která umožňuje měnit rychlostní stupně za dobu kratší než 200 milisekund, dokáže vůz C‑X75 zrychlit z 0 na 160 km/h za méně než šest sekund. Úplně první prototyp C‑X75 s lehkostí překonal rychlost 320 km/h a teoreticky může dosáhnout maximální rychlosti přes 350 km/h.
Výsuvný spojler a aerodynamická úprava podvozku zajišťují při rychlosti 320 km/h přítlak o hodnotě více než 200 kg. Stabilitu vozu při vysokých rychlostech zvyšují aktivní systémy.
Mimořádně nízké emise a čistý elektrický režim
Díky naprosto extrémní specifikaci PHEV, která překonává všechny ostatní vyvíjené mobilní baterie, ujede model C‑X75 vzdálenost 60 km výlučně na elektropohon a jeho emise CO2 činí méně než 89 g/km.
Prostřednictvím projektuC‑X75 se může společnost Jaguar ještě výrazněji prezentovat jako nejvýznamnější britský investor v oblasti inovativních technologií. Výsledky programu C‑X75, zejména v oblasti vyspělých technologií pohonu a lehkých kompozitních materiálů, dokládají vůdčí úlohu společnosti Jaguar na poli technologií, ve sféře převratných novinek týkajících se vývoje a výroby automobilů.
Zdroj: Jaguar
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.