BRNO - 1. ZÁVOD; Dnešní první závod na brněnském okruhu vyšel nejlépe Novému Zélandu. Jižní Afrika nevyužila pole position a skončila čtvrtá. Český tým vyšel bodově v úvodním domácím závodě naprázdno.
Při letmém startu pilot Jižní Afriky Zaugg neproměnil nejlepší pozici na startovním roštu ve vedení a prohrál souboj o první zatáčku nejen s Reidem z Nového Zélandu, ale i s vozy Velké Británie a Irska. Kerr (Británie) a Carroll (Irsko) spolu bojovali v úvodu prvního kola bok po boku, aby z duelu vyšel vítězně Kerr.
Vůz Nového Zélandu byl však k nedostižení a Reid zvyšoval svůj náskok v úvodu závodu o půl vteřiny každým kolem, aby získal pro svoji zem letošní první vítězství. Británie dokončila závod druhá před Irskem a Jižní Afrikou.
O páté místo spolu svedli souboj Holandsko a Francie, přičemž Lapierre startoval až desátý, ale přes Bleekemolena se již Francouzovi dostat nepodařilo.
O sedmou pozici byl sveden podobný duel mezi Německem a Švýcarskem. Přestože byl Jani rychlejší, Vietorise se mu předjet nepodařilo.
Portugalsko získalo dva body za deváté místo a Cheng vybojoval v souboji s Jimenezem z Brazílie jeden bod pro Čínu. Pilot českého vozu Erik Janiš v podzimním slunci zázrak přihlížejícím divákům nepřichystal a cílovou čáru protnul jako třetí ve skupině s USA (Rice) a Malajsií (Yoong), která bojovala o šestnácté místo.
1. Jonny Reid / Nový Zéland 18:11.609 2. Robbie Kerr / Velká Británie +5.952 3. Adam Carroll / Irsko + 8.824 4. Adrian Zaugg / Jižní Afrika + 10.269 5. Jeroen Bleekemolen / Holandsko +11.561 6. Nicolas Lapierre / Francie +11.803 7. Christian Vietoris / Německo +13.200 8. Neel Jani / Švýcarsko +13.447 9. Joao Urbano / Portugalsko +18.570 10. Cheng Cong Fu / Číny +18.801 11. Sergio Jimenez / Brazílie +22.172 12. James Hinchcliffe / Kanada +23.996 13. Michel Jourdain Jr / Mexiko +24.927 14. Enrico Toccacelo / Itálie +25.922 15. Adam Khan / Pákistán +28.763 16. Buddy Rice / USA +31.076 17. Alex Yoong / Malajsie +33.661 18. Erik Janis / Česká republika +34.715 19. Satrio Hermanto / Indonésie +48.189 20. Khalil Beschir / Libanon +49.830 21. Narain Karthikeyan / Indie +1:37.816 22. Ian Dyk / Austrálie +7 kol
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.