Analytický tým Picodi.com prozkoumal změny cen paliva v různých zemích a vypočítal, kolik litrů benzínu si může dovolit průměrný Čech v roce 2020.
Levnější benzínZ průzkumu vyplývá, že až v 39 zemích jsou letos nižší než vloni. Největší pokles cen je v Bosně a Hercegovině (−17,8%), na Ukrajině (−15,4%) a v Rumunsku (−14%). V Česku cena paliva klesla o 8,7% (16. místo v žebříčku). O něco menší pokles byl zaznamenán v Maďarsku (−8,6%), v Německu (−8,1%) nebo v Itálii (−6,0%). U našich sousedů na Slovensku šly ceny ještě níž, o 9,2% a v Polsku až o 10,2%. Je zajímavé, že v Rusku se cena paliva zvýšila o 0,8% a v Bělorusku dokonce až o 12,4%. Nejlevnější benzín mohou řidiči přesto nakoupit právě v Rusku, kde litr vyjde v přepočtu na 58 centů. Nejdražší palivo je naopak k dostání v Nizozemsku, až 1,58 € za litr.
Máte rádi auta? Hledáme nové lidi do redakce. Napište nám na redakce@autoroad.cz a staňte se naším redaktorem.
Porovnání cen paliva za první polovinu 2020 s aktuálními informacemi ohledně průměrných mezdŠvýcarsko a Lucembursko se již druhým rokem drží na žebříčku nejlepšího poměru cen paliva a příjmů v Evropě. Za průměrnou mzdou si lidé v těchto zemích můžou koupit až 3 795 (Švýcarsko) nebo 3 320 (Lucembursko) litrů paliva. Dánsko uzavírá první trojku s 2 484 litry.
Podle Českého statistického úřadu, průměrná hrubá mzda činí 34 077 Kč (25 557 Kč – čistá mzda), což znamená, že Češi si za svůj plat můžou dovolit 881 litrů paliva (23. místo v žebříčku).Předběhlo nás Rakousko (1746 litrů), Německo (1938 litrů), ale také m.j Estonsko (915 litrů), Rusko (919 litrů), Itálie (929 litrů) nebo Malta (939 litrů). Naší severní a východní sousedé se umístili za námi – Poláci si koupí za průměrný plat 832 litrů benzínu a Slováci jen 694 litrů. Naopak na posledních třech příčkách skončili Moldavsko, Ukrajina a Albánie. V těchto zemích si za průměrnou mzdu člověk koupí 352, 345 a 239 litrů benzínu v daném pořadí.
Světové hodnocení cen palivaPrvní pozice ve světě patří zemím Perského zálivu. V Saúdské Arábii, Kataru a Kuvajtu si za průměrnou mzdu koupíte od 5 112 do 8 210 litrů paliva. Je však třeba poznamenat, že obyvatelé Kuvajtu si mohou dovolit o 139 litrů paliva méně, než za poslední rok. Na druhou stranu, obyvatelé Saúdské Arábie a Kataru si mohou v roce 2020 nakoupit přibližně o 4 933 a 1 603 litrů více paliva.
Nejhorší situace je na Kubě, kde si lidé za průměrný plat mohou dovolit pouze 28 litrů paliva (nárůst o 2 litry). Přestože Kubu na posledních příčkách doplňují Tádžikistán a Zambie, můžou si lidé v těchto zemích dovolit až sedmkrát více paliva, než obyvatelé karibského ostrova (151 a 219 litrů).
Ukázalo se, že v afrických ropných velmocích, jako například v Nigérii obyvatelé často nemají dostatek peněz na benzín. Přestože je tato země největším těžitelem ropy, a litr paliva stojí v přepočtu kolem 31 centů, je nicméně pro Nigerijce málo nedostupný. Naprostá většina místních totiž musí vyžít z několika dolary denně. Za průměrnou mzdu 165€ si natankujou jen 539 litrů paliva. S obdobnou situací se setkáváme v Rusku. I když tato velmoc je druhým největším producentem paliva na světě, obyvatelé si mohou koupit za svůj plat jen 919 litrů.
Za zmínku stojí ještě Venezuela. V této zemi vláda vytvořila nový systém omezení, v němž řidiči mohou nakoupit 120 litrů datovaného benzinu za zhruba 0,025 dolaru. Pokud je limit překročen, musí platit “obchodní cenu”, což je vyjde v přepočtu 0,5 $ za litr a pouze na 200 čerpacích stanicích. Za tu cenu ovšem měsíční minimální mzda stačí jen na 148 litrů paliva (120 dotovaných litrů a 28 litrů za plnou cenu), což je obrovský rozdíl oproti 14 miliardám litrů za poslední rok.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?