Francouzská automobilka PSA přesune veškerou výrobu z továrny v britském městě Ellesmere Port do kontinentální Evropy, pokud se závod v důsledku odchodu Británie z Evropské unie stane neziskovým. Podle britského listu Financial Times (FT) to uvedl generální ředitel podniku Carlos Tavares.
Továrna Ellesmere Port vyrábí automobily značky Astra, společnost PSA ji získala v roce 2017 v rámci převzetí značek Opel a Vauxhall od amerického konkurenta General Motors.
Podle Tavarese by firma v případě neuspokojivé podoby brexitu vyráběla nové verze automobilů Astra v jižní Evropě. To by pravděpodobně vedlo k uzavření britského závodu, který zaměstnává více než 1000 lidí, píše britský list.
"Upřímně řečeno bych preferoval výrobu v Ellesemere Port. Ale pokud budou podmínky špatné a nebude možné vyrábět se ziskem, musím chránit zbytek společnosti," řekl Tavares listu Financial Times. "Máme alternativu k Ellesmere Port," dodal.
Generální ředitel britského Svazu výrobců a prodejců automobilů (SMMT) Mike Hawes minulý týden nového premiéra Borise Johnsona varoval, že případný odchod Británie z Evropské unie bez dohody představuje existenční riziko pro britský automobilový průmysl.
"Jsme vysoce integrováni s Evropou a brexit bez dohody by vedl k obrovským celním nákladům a k výpadkům, které by ohrozily výrobu," napsal Hawes v dopise premiérovi. "Brexit bez dohody představuje existenční hrozbu pro naše odvětví," dodal.
Některé významné automobilové společnosti už dříve varovaly před negativními dopady nových cel a vyšší administrativní zátěže v případě brexitu bez dohody. Americká automobilka Ford například v lednu uvedla, že pokud Spojené království opustí Evropskou unii bez dohody, mohlo by ji to stát až miliardu dolarů (zhruba 23 miliard Kč).
Dřívější údaje SMMT ukázaly, že investice do automobilového průmyslu v Británii se loni kvůli obavám ohledně brexitu propadly téměř o polovinu na 589 milionů liber (16,7 miliardy Kč). Výroba aut v Británii loni podle SMMT klesla o devět procent na pětileté minimum 1,52 milionu. Zaznamenala tak nejprudší pokles od hospodářské recese z let 2008 a 2009.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?