Na aktuální ekonomické dění musejí reagovat i automobilky, u kterých nelze říci, že by se jim vyloženě nedařilo - efektivita si u nich však vybírá svou daň. Klesající zájem o naftové motory, špatné ekonomické vztahy s Čínou, nízká poptávka po užitkových vozech i brexit - všechny tyto jevy musí automobilky vyřešit. Co přesně tedy americký Ford a britský Jaguar Land Rover v nejbližší době čeká?
Čísla mluví jasně - ve třetím čtvrtletí loňského roku vykázal Ford Europe ztrátu 6,3 miliardy korun, což odpovídá záporné marži ve výši 3,3 procenta. Viceprezident skupiny Ford Europe, Steven Armstrong, k tomu řekl: "Podnikáme rozhodné kroky k transformaci podnikání společnosti Ford v Evropě". Armstrong také odmítl sdělit konkrétní počty zaměstnanců, které bude muset automobilka propustit. Naznačil však, že půjde o "tisíce".
Automobilka chce ušetřit hned v několika krocích - v jejích plánech je opustit segment velkoprostorových vozů, zastavení výroby automatických převodovek v Bordeaux a přehodnocení své činnosti a plánů v Rusku. Výsledkem má být šestiprocentní provozní marže. Ford Europe má 54 000 zaměstnanců, z toho 13 000 ve Velké Británii. Další výrobní závody se pak nacházejí v Německu, Francii, Turecku, Španělsku, Rusku, Rumunsku a Belgii. Podle dostupných informací by mělo mít snižování počtu zaměstnanců nejmenší dopadl právě ve Velké Británii, vše ale záleží na tom, jak dopadne vyjednávání o brexitu. Pokud by došlo na obávaný tvrdý brexit, tedy bez jakéhokoliv obchodního vyjednávání, pak by automobilka Ford musela své plány ve Velké Británii znovu přehodnotit.
Jaguar Land RoverPropouštění však čeká i největší britskou automobilku Jaguar Land Rover, kde již zveřejnili konkrétní čísla. Jednat by se mělo zhruba o 4500 zaměstnanců, přičemž snižování počtů by se mělo dotknout zejména domácích podniků, kde má JLR přes 40 tisíc zaměstnanců. Propouštění by se tak nemělo dotknout nově otevřeného výrobního závodu ve slovenské Nitře.
Automobilka tak reaguje na pokles prodeje v Číně, snížení poptávky po naftových motorech i obavy o dopad odchodu Británie z Evropské unie. V Číně kvůli ekonomické situaci klesl prodej automobilů o téměř 50 procent, vztahy mezi JLR a Čínou navíc nejsou zrovna dobré. Problémové je i spektrum pohonných jednotek - od skandálu dieselgate o tyto jednotky pochopitelně není příliš velký zájem, jenže naftové agregáty jsou v portfoliu JLR zastoupeny 90%. Společnost tedy musí co nejdříve zainvestovat do nových hybridních a čistě elektrických motorů.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.