Představte si místo, kde za jeden dolar, tedy něco málo přes 22 korun, pořídíte zhruba 925 000 galonů prémiového benzínu, což je v přepočtu na litry zhruba 3 501 506 litrů kapalného zlata. Přijde vám to jako ráj? Pak věřte že ve Venezuele, která se do podobné situace dostala, se jedná o pohromu. Stav tamní ekonomiky se totiž dostal do bodu, kdy se dá označit za jednu z nejhorších ekonomických krizí moderní historie.
Jak se Venezuela dostala až do tohoto bodu je na dlouhé povídání, které na motoristický web ani nepatří. Ve zkratce se však dá říct, že venezuelská ekonomika se posledních pět let nachází v recesi, která způsobila nebezpečný nedostatek základního zboží a vyvolala hyperinflaci, která již atakuje 1 milion procent.
Z obchodů tak mizí základní potraviny a služby jako veřejná doprava už na ulicích také nepotkáte. Díky stoupajícímu napětí navíc prezident Nicolás Maduro rapidně ztrácí podporu. Situace je dokonce tak vážná, že na něj byl během víkendu spáchán neúspěšný atentát.
Navzdory tomu všemu si však Venezuela drží své neuvěřitelně nízké ceny benzínu, díky kterým se proslavila po celém světě - snad nikde jinde totiž benzín nekoupíte levněji. Jak uvádí The Drive, nádrž 91-oktanového benzínu vyjde ve Venezuele již po desetiletí levněji, než lahev sodovky.
Něco takového však samozřejmě není dlouhodobě udržitelné a ekonomicky výhodné. Agentura AFP dokonce uvádí, že ceny benzínu nepokryjí ani 5 % nákladů na jeho výrobu - zbytek tak putuje ze státní kasy. Ta byla donedávna plněná zejména díky ropnému průmyslu, ovšem i tento zdroj příjmů pomalu vysychá.
Tyto investice pak ročně způsobují díru ve státní kase o velikosti cca 10 miliard dolarů. Ani zbytek ekonomiky však nefunguje příliš dobře a tak se vláda uchýlila k tištění nových peněz, což ovšem urychlilo inflaci. Ta nyní dosahuje takové výše, že za jedno vejce zaplatíte podle AFP cca 200 000 venezuelských bolívarů, tedy cca 1 dolar nebo 22 korun. Litr 91-okt. benzínu pak vyjde na 1 bolívar a litru 95. okt. benzínu stojí 6 bolívarů.
Inflace však udělala z bolívarů téměř bezcennou měnu, na což zareagoval černý trh s americkými dolary. Jeden dolar se tak nyní směňuje za 3 500 000 venezuelských bolívarů. A tímto jednoduchým způsobem si můžete ve Venezuele natankovat miliony litrů paliva za pár korun. Jediný problém by však mohl nastat v momentě, kdy byste se pokusili palivo ze země vyvézt.
Kdekoho teď jistě napadá, proč Venezuela jednoduše nezvedne ceny paliva? To by si však vyžádalo rozsáhlý zásah do ekonomiky země, který se během předchozích pokusů setkal s velkou nelibostí, protesty a výtržnostmi. Místní ekonomika zkrátka stojí na principu laciného benzínu a místní si neuvědomují, že tyto nízké ceny vlastně všechny okrádají. Ekonomická krize se navíc dostala do fáze, kdy už musel být omezen i ropný průmysl a spotřeba začala prudce klesat.
Jaký postup teda venezuelská vláda či prezident Maduro zvolí je otázkou, ovšem již dříve Maduro pronesl, že se vláda hodlá lépe zaměřit na hospodaření se svými ropnými zásobami. Zda z toho vzejde zdražování, nebo něco jiného, ukáže až čas.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.