Zatímco v České republice začíná cena klasického Volkswagenu Golf na částce 411.900 a za e-Golf zaplatíte přinejmenším 959.900, v USA nyní můžete pořídit právě druhý jmenovaný vůz i za méně než 225.000 korun. Jak je to možné?
Pokud byste chtěli elektrický VW Golf za takto úžasnou cenu, museli byste se co nejrychleji přestěhovat do Sonoma County v Kalifornii, kde díky kombinaci výhodné nabídky tamního dealerství, příspěvku iniciativy pro čistě prostředí a daňové úlevě můžete na nákupu ušetřit až 423.000 korun.
Hned na začátek je ale potřeba říci, že v USA je elektrický Golf o něco výhodnější než v ČR. Zatímco zde ho pořídíte od 959.900 korun, v zámoří vás vyjde v přepočtu "jen" na 28,995 dolarů, tedy cca 645.000 korun.
Od těch ale rovnou můžete odečíst slevu 7,000 dolarů (156.000 korun), kterou vám poskytne tamní dealer vozů VW. Další 2,000 dolarů (44.000) z ceny ušetříte díky příspěvku od iniciativy "Sonoma Clear Power". Zbývajících 7,500 dolarů (167.000 korun) pak ušetříte díky federální úlevě na dani při nákupu elektromobilu.
Místo 28,995 dolarů (645.000 Kč) tak nakonec zaplatíte pouze 9,995 dolarů (223.000 Kč). Už to je dostatečná sleva, ovšem jak informoval web InsideEv, v některých případech může být sleva i mnohem vyšší a vy nakonec zaplatíte pouze 4,495 dolarů (100.000Kč). To představuje pouhých 15% z původní ceny.
V pokračování našeho dlouhodobého testu se vrhneme na to, jak „čtyřka“ po faceliftu jezdí a zda-li je motor důstojnou volbou do takto charismatického vozu s krásným interiérem. Nechybí ani nějaké ty vady na kráse a finální hodnocení.
Praha zpřísnila pravidla parkování pro elektromobily a plug‑in hybridy. Zvýhodnění zůstává pouze rezidentům s čistě elektrickým nebo vodíkovým pohonem, zatímco ostatní – včetně firem a živnostníků bez pražského sídla – platí plnou cenu i za svá elektrická vozidla. Parkování i dobíjení však mohou firmy vyřídit jedinou Energokartou v aplikaci, která zároveň umožňuje plug‑in hybridům pohodlně zaplatit i tankování.