Pokud si v současné době plánujete cestu automobilem po Evropě, kromě ceny paliva, ubytování a potravin nezapomeňte ani na ceny dálničních poplatků, které vybírají takřka všechny hojně turisticky navštěvované evropské státy.
V Evropě jsou momentálně zavedeny dva druhy vybírání poplatků za využívání dálniční sítě. Prvním způsobem jsou dálniční známky, které využíváme například v Čr, na Slovensku či v Rakousku. Druhou možností jsou tzv. mýtné brány, ve kterých zaplatíte pouze za využívaný úsek dálnice, kterým jste právě projeli. Tento systém je využíván například v Polsku, Chorvatsku, Itálii nebo Francii.
Pokud se blíže podíváme na dálniční známky, nejčastěji se s nimi setkáme cestou do Chorvatska přes Rakouskou a Slovinsko. V Rakousku se ceny za automobil do 3,5 tuny pohybují následovně: 10 denní - 8,90 Euro a dvouměsíční 25,90 Euro. Ve Slovinsku zaplatíme za osobní automobil do 3,5 tuny 15 Euro za týdenní známu a 30 Euro za měsíční známku.
Pokud však neplánujete cestu k moři, ale raději byste se podívali na Slovensko, zaplatíte za 10 denní známku pro osobní automobil 10 Euro a 14 Euro za známku měsíční.
U mýtných bran je situace jiná, neboť se platí vždy za daný projetý úsek. Přesnou cenu tak vždy naleznete pouze na stránkách provozovatele mýtného systému v dané zemi. My vám samozřejmě tyto weby alespoň u nejnavštěvovanějších destinací nalezli a máme i průměrnou cenu mýtného za 100 kilometrů.
V oblíbeném Chorvatsku naleznete přesné ceny za jednotlivé úseky mýtných bran na webových stránkách HAC.hr. Průměrně se však cena za 100 km jízdy po dálnici pohybuje okolo 40 HRK. Výjimku tvoří istrijský poloostrov, kde mýtné brány spravuje jiná společnost. Přesné ceny za přepravu po této dálnici tak naleznete na Bina-Istra.com.
Pokud dáte raději přednost slunné Itálii, i zde na vás bude čekat systém mýtných bran, jehož ceny se odvíjí vždy od projetého úseku. Základní odhad na kolik vás vaše cesta vyjde však můžete získat na webových stránkách autostrade.it, kde si můžete naplánovat trasu včetně zastávek na odpočinek či tankování. Nechybí ani přehled dopravy a počasí. Pokud vás však konkrétní cena nezajímá, můžete v průměru počítat s cenou cca 9 Euro za 100 km jízdy po dálnici.
Poslední dobou je velmi oblíbenou destinací i Francie, kde na vás také čekají mýtné brány. Svou trasu včetně poplatků si můžete naplánovat na webu autoroutes.fr, kde najdete i dopravní informace, zprávy o počasí, atd. V průměru vás cesta po 100 kilometrech francouzské dálnicích vyjde na částku 8 Euro za osobní automobil.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.