Elon Musk aktuálně dokončuje stavbu takzvané Gigafactory v Nevadě. Největší továrna světa má zaměstnávat až 6000 lidí a její hlavní náplní bude výroba lithium-iontových akumulátorů pro automobilky značky Tesla. Celá stavba ale zatím ještě není hotová, Musk přesto už hledá lokaci pro Gigafactory 2. Ta bude umístěná v Evropě a velkou šanci má údajně Česká republika!
Česká republika se již dnes dá považovat za automobilovou velmoc, vždyť své modely osobních aut tu kromě Škody vyrábí i Hyundai, Citroën, Peugeot, Toyota a Seat. O komponentech a dalších typech vozidel nemluvě. Může být ale ještě lépe, podle blogu The Space Invider totiž Tesla Motors amerického vizionáře Elona Muska plánuje postavit svou druhou Gigafactory na našem území. Zatímco ještě nedokončená továrna v Nevadě bude produkovat pouze lithium-iontové akumulátory, „dvojka“ by se vedle nich měla starat i o výrobu samotných automobilů.
Konkrétně mluví článek o oblasti severně od Prahy kolem města Dubí v severních Čechách. Tato lokalita přitom není zmiňována náhodně, za prvé je tam dost nevyužívaných továren z komunistické éry, jež bude možné bez problému zbourat, a za druhé se tam pod zemí totiž až 330 tun lithia. To je kov, který je už jen podle názvu nezbytný pro výrobu akumulátorů, napájející elektromotory vozů Tesla. Rozhodně ale nejde o jediný důvod toho, proč by měla továrna stát u nás. Konec konců, o mohutnou investici budou usilovat také Polsko, Rumunsko nebo Maďarsko. Nicméně Česko drží v rukávu i další výhody, třeba fakt, že u nás ještě nebylo zavedeno euro.
Protože platíme korunou, jsou u nás ceny většiny důležitých věcí nižší než v okolních státech. Nemluvě o pracovní síle, která je u nás mnohem levnější než v USA. Zatímco tam je průměrný roční plat pro zaměstnance 50 000 dolarů (cca 1 272 000 korun), v Čechách je to jen 15 000 dolarů (cca 382 000 korun). Na druhou stranu pracovní síla je v Česku kvalifikovanější než v Americe, vždyť podle studie OECD je náš školní systém na 21. místě a ten americký o osm pozic níže. Do karet by mohlo hrát rovněž umístění v srdci Evropy a snadná dostupnost většiny evropských metropolí (z Prahy). Vláda by měla být takové nabídce rovněž otevřená a dokonce už proběhly i určité kontakty s Teslou. Spekuluje se rovněž o daňových a jiných finančních pobídkách. Konečně rozhodnutí, kde Gigafactory 2 vznikne, má padnout v příštím roce. Česká republika má ale i kvůli výše zmíněným věcem poměrně dobrou výchozí pozici.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?