V mobilním průmyslu asi aktuálně není větší rivality než mezi Samsungem a Applem. Někdy se jedná jen o trochu dětinské pošťuchování na sociálních sítích či přes media, některé spory se ale dostaly až k soudu. Ze světa chytrých telefonů a tabletů se možná tato „válka“ přesune i do světa automobilů. Samsung totiž koupil podíl v automobilce BYD.
O přípravách auta od Applu se ví již delší dobu, nejčerstvější spekulace hovoří o uvedení elektrického vozu s autonomním řízením v roce 2021. Největší konkurent „jablkové“ firmy, jihokorejský Samsung, ale nechce zůstat pozadu, proto i on zavítá do světa čtyř kol. Na domácím trhu již přitom automobilka Samsung Motors existuje, ačkoliv ji však skutečně založil mnohamiliardový konglomerát, dnes v ní má většinový podíl francouzský Renault. Samsung jako takový si ponechal pouze minoritní část automobilky. Možná i proto se nyní dohodl s největším čínským výrobcem elektromobilů (a hybridů), automobilkou BYD, na odkoupení 52,3 milionu akcií (čtyři procenta firmy) za celkem 3 miliardy juanů (cca 11,049 miliard korun).
Prodej se uskutečnil skrze dceřinou firmu Shanghai Samsung Semiconductor a zajistí Jihokorejcům přístup na rychle rostoucí čínský trh s elektromobily. Čínská vláda chce do roku 2025 prodávat 3 miliony elektromobilů za dvanáct měsíců. Za letošní první polovinu roku se v Říši středu prodalo 170 000 elektrických vozů, dá se tedy předpokládat, že Čína zůstane největším trhem s elektromobily i letos. BYD hodlá získanou finanční hotovost použít na vývoj nových elektromobilů, zvýšit má ale také produkci akumulátorů.
Jak uvádí Bloomberg, Samsung chce touto akvizicí podpořit svůj byznys s automobilovými polovodiči, zároveň by ale také chtěl vyrovnat zpomalení trhu s hardwary, mezi něž patří televize nebo chytré telefony. Na rozdíl od nich totiž automobilky stále více poptávají dotykové obrazovky, nejrůznější elektronické systémy a také prvky pro autonomní řízení. Nabízí se ovšem otázka, jestli koupě podílu ve výrobci elektromobilů nemá za cíl vyrovnat se chystanému vozu od Applu. Jak již bylo naznačeno v úvodu, ten má přijít v roce 2021, což je za poměrně dlouhou dobu. S výrobou aut navíc nemá americký gigant žádné zkušenosti, BYD by tedy Samsungu mohl pomoci ve vývoji stroje na vyšší technologické úrovni. Samozřejmostí bude elektrický pohon a možnost autonomního řízení. Kdy by se ale případně takový model objevil je zatím ve hvězdách.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.