O Dieselgate už byly popsány stohy papírů, stejně tak o jejich dopadech na ekonomickou situaci koncernu Volkswagen. Od vypuknutí této kauzy je jasné, že německý gigant bude muset šetřit, což zahrnuje mimo jiné i ukončení výroby až 40 méně populárních modelů. Situace samotného Volkswagenu byla rozebírána zhruba před měsícem, nyní je tak na řadě Audi.
S příchodem modelů jako A1, A5 Sportback, A7 Sportback nebo SQ7 byla taktika Audi víceméně jasná, zaplnit co největší množství různých subkategorií v rámci jednoho segmentu. Taktika jistě zajímavá, ale nákladná. To se také v budoucnu na portfoliu projeví, protože právě některé ztrátové modely z „okrajových“ částí segmentu se nedočkají nástupce. Prvním modelem na odstřel je podle deníku Handelsblatt hned ten vlastně nejzákladnější. Třídveřové A1 se loni prodalo v 32 479 kusech, což rozhodně není mnoho a není tak vlastně překvapením, že auto skončí bez nástupce. S pokračováním pětidveřového Sportbacku se naopak počítá.
Obdobná je situace také u většího modelu A3. Ten dnes koupíte s tří- i pětidveřovou karosérií, jako sedan nebo jako kabriolet. Sportback i sedan v nabídce zůstanou, „třídvířko“ a kabriolet z ní naopak vypadnou. V podstatě se jedná o stejné auto, společný konec tedy není překvapení. Tím spíš, když se hatchbacku loni prodalo jen 19 400 kusů. Náhradou za kabriolet, jenž si našel loni 19 292 majitelů, by se měly stát další otevřené modely – TT Roadster a A5/S5 Cabriolet. Již dříve naopak bylo potvrzeno, že se sériové výroby dočká elektrické SUV Q6 i vrcholný model Q8.
Peníze ušetřené koncem výroby některých okrajových modelů využijí čtyři kruhy v rámci vývoje nových technologií, elektromobilů a autonomního řízení. V první oblasti se bude sázet na virtual cockpit, což je 12,3palcový displej, nahrazující klasické budíky. Oblast autonomního řízení je pro Audi také hodně atraktivní, tím spíš, když má být lídrem koncernu mezi modely s možností „samořízení.“ O elektromobilech již byla řeč, tím hlavním a prvním bude SUV Q6 v roce 2018 s dojezdem asi 500 kilometrů. O sedm let později má pak čtvrtina portfolia Audi jezdit na elektřinu.
Elektrifikace postupuje a do měst se kromě velkých SUV začínají tlačit i elektromobily výrazně kompaktnějších rozměrů. Hyundai Inster je jedním z nich – čistě elektrický prcek, který vsází na originální design, užitečnou výbavu a kompaktní rozměry usnadňující městské jízdy. Dokáže však obstát i mimo městské prostředí? A jaká je jeho reálná konkurenceschopnost při ceně, která v našem případě přesáhla hranici 800 tisíc korun?
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?