Saab si za posledních několik let prošel už tolika peripetiemi, že by mu jeden přál zasloužený odpočinek. Ten se ale jen tak nechystá, protože duševní vlastnictví aktuálně koupila turecká vláda.
„Koupili jsme duševní vlastnictví Saabu 9-3, ale nikoliv jeho jméno. Značka auta bude turecká, ne Saab. Techniku vyvineme v Turecku,“ řekl národní agentuře Anadolu turecký ministr vědy, průmyslu a technologií Fikri Isik.
Takto získané informace a know-how se z rukou vládního činitele dostalo do TÜBİTAKu, což je turecká Výzkumná a vědecká rada, kde s nimi bude dále pracováno a výsledkem by mělo být představení nového národního vozu. Zatím vznikly tři prototypy, jejichž design i interiér připomínají Cadillac BLS, který se na základech Saabu 9-3 ve Švédsku vyráběl. Co je pod kapotou pro tuto chvíli nevíme, některé zdroje ale hovoří o budoucím použití elektromotoru.
Celý obchod byl uzavřen už v květnu a cena nebyla podle Fikriho Isiky příliš vysoká. Jeho plánem je, aby některá ze státních firem vyráběla do roku 2020 ono národní auto (s designem Cadillacu BLS z roku 2005, na základech Saabu 9-3 z roku 2002), o němž je celou dobu řeč.
Připomenu, že celá aféra kolem Saabu začala v roce 2010, kdy se ho koncern GM odprodal ho do rukou nizozemského Spykeru. Ten nicméně nebyl schopen automobilku uřídit a o dva roky později ji přivedl do bankrotu (Spyker sám vyhlásil bankrot koncem loňského roku). Zbytky slavné automobilky pak převzalo švédsko-čínské konsorcium NEVS, jehož plány počítaly s výrobou elektromobilů na bázi postupně zastarávajícího torza sedanu 9-3. K sestavení několika kusů skutečně došlo, podobně jako pod Spykerem však postupně začaly docházet peníze a letos došlo až na „reorganizaci celé firmy“. Jinými slovy, finanční kohoutky se uzavřely. Nadějí může být uzavření partnerství s čínským Dongfengem a plány na znovuobnovení výroby. Jestli se to ale povede ukáže až čas…
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?