Saab si za posledních několik let prošel už tolika peripetiemi, že by mu jeden přál zasloužený odpočinek. Ten se ale jen tak nechystá, protože duševní vlastnictví aktuálně koupila turecká vláda.
„Koupili jsme duševní vlastnictví Saabu 9-3, ale nikoliv jeho jméno. Značka auta bude turecká, ne Saab. Techniku vyvineme v Turecku,“ řekl národní agentuře Anadolu turecký ministr vědy, průmyslu a technologií Fikri Isik.
Takto získané informace a know-how se z rukou vládního činitele dostalo do TÜBİTAKu, což je turecká Výzkumná a vědecká rada, kde s nimi bude dále pracováno a výsledkem by mělo být představení nového národního vozu. Zatím vznikly tři prototypy, jejichž design i interiér připomínají Cadillac BLS, který se na základech Saabu 9-3 ve Švédsku vyráběl. Co je pod kapotou pro tuto chvíli nevíme, některé zdroje ale hovoří o budoucím použití elektromotoru.
Celý obchod byl uzavřen už v květnu a cena nebyla podle Fikriho Isiky příliš vysoká. Jeho plánem je, aby některá ze státních firem vyráběla do roku 2020 ono národní auto (s designem Cadillacu BLS z roku 2005, na základech Saabu 9-3 z roku 2002), o němž je celou dobu řeč.
Připomenu, že celá aféra kolem Saabu začala v roce 2010, kdy se ho koncern GM odprodal ho do rukou nizozemského Spykeru. Ten nicméně nebyl schopen automobilku uřídit a o dva roky později ji přivedl do bankrotu (Spyker sám vyhlásil bankrot koncem loňského roku). Zbytky slavné automobilky pak převzalo švédsko-čínské konsorcium NEVS, jehož plány počítaly s výrobou elektromobilů na bázi postupně zastarávajícího torza sedanu 9-3. K sestavení několika kusů skutečně došlo, podobně jako pod Spykerem však postupně začaly docházet peníze a letos došlo až na „reorganizaci celé firmy“. Jinými slovy, finanční kohoutky se uzavřely. Nadějí může být uzavření partnerství s čínským Dongfengem a plány na znovuobnovení výroby. Jestli se to ale povede ukáže až čas…
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?