Kauza Dieselgate sice odstartovala již před lety, její následky se však valí dál jak lavina a neustále přináší něco nového, z čeho automobilky a zřejmě ani zákazníci nemají radost. Poslední zprávy teď přicházejí ze Švýcarska, kde se tamní úřady rozhodly zakázat nové registrace dieselových variant Mercedesu Vito, Porsche Macan a Porsche Cayenne.
Kde je problém? No přece v emisích, kde jinde. Podle vyjádření federálního úřadu spravujícího silnice ASTRA totiž panují obavy, že dieselové motory těchto vozidel skrytě produkují vyšší emise. Jinými slovy: některé modely Vito, Macan a Cayenne zkrátka škodí životnímu prostředí více, neboť vypouštějí více emisí, než je uváděno v oficiální dokumentaci.
Švýcarský zákaz nových registrací se vztahuje na Mercedes Vito s 1.6 litrovým naftovým motorem, Porsche Macan s 3.0 litrovým dieselem a větší Porsche Cayenne s 4.2 litrovým naftovým motorem. Zákaz vstoupí v platnost zítra, což znamená, že všechna tato vozidla importovaná do země od 17. srpna dále již nebude možné na úřadech normálně přihlásit.
Astra ve svém oznámení zmiňuje, že již přihlášeným vozidlům dovolí jezdit po švýcarských silnicích, ovšem pouze pod podmínkou, že budou co nejrychleji upravena pro splňování emisních standardů. Web Automotive News Europe pak uvádí, že Mercedes svolal a přestal prodávat své modely Vito již po nařízení německé vlády z tohoto května.
Za připomínku také stojí, že během představení poslední generace modelu Cayenne, která se odehrála téměř před rokem, v nabídce dieselové motory úplně chyběly. Když se ale připravoval facelift modelu Macan, dieselové motory se opět objevily ve specifikacích.
Jak ostatně Porsche tehdy zmiňovalo, stále se dívá na potřeby svých zákazníků a je připravenou vrátit dieselové motory zpět do hry, pokud je lidé budou chtít. Jak ovšem dodává web Motor1, Porsche nikdy nevyvíjelo vlastní dieselové motory, takže pokud se pod kapotou nových Macanů a Cayennů nějaké objeví, pravděpodobně budou opět z Audi.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?