Toyota Prius se spotřebou jeden litr je realitou. Co všechno k tomu potřebuje?

ar6, 30. září 2016, 13:42 Google+ Mondial de l'Automobile 2016 à Paris

Nějaký ten pátek už uběhl od chvíle, kdy Toyota světu jako vůbec první značka na světě ukázala plug-in hybridní technologii. Do zásuvky jste tak mohli zapojit třeba minulý Prius, na nějž navazuje aktuálně jeho druhá generace. Ta vychází z celkově čtvrtého Priusu, designově i technicky se ale dost liší.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Toyota Prius Plug-in Hybrid umí jezdit za 1 litr na 100 kilometrů.

Toyota Prius Plug-in Hybrid umí jezdit za 1 litr na 100 kilometrů. | foto: Toyota

Sdílejte článek

Cílem Toyoty je snížit do roku 2050 celkové flotilové emise CO2 o 90 % prostřednictvím hybridů, plug-in hybridů, elektromobilů a vozů na palivové články. Nový Prius Plug-in Hybrid pak v tomhle směru představuje významnou inovaci, navíc podpořenou stížnostmi majitelů minulé generace vozu. Japonci totiž díky nim současný model výrazně vylepšili a ještě přidali na zajímavých technologických řešeních. Základem vozu je stejně jako u klasického Priusu platforma TNGA s nižším těžištěm. Vzadu najdete dvojité lichoběžníky, vpředu je pro změnu náprava typu MacPherson.

Hlavní devizou tohoto liftbacku je ale jeho pohonné ústrojí se zážehovou osmnáctistovkou VVT-i a elektromotorem o systémovém výkonu 90 kW (122 k) s točivým momentem 142 Nm. Elektrické jednotce dodává energii lithium-iontový akumulátor s mezigeneračně zvětšenou kapacitou na 8,8 kWh, ale hmotností jen 120 kilogramů. Prius Plug-in Hybrid tak s ním ujede až 50 kilometrů čistě na elektřinu, v tu chvíli má pak auto výkon 68 kW (92 k) a maximální rychlost 135 km/h. Zajímavostí je velmi kompaktní jednosměrná spojka zabudovaná do nápravy typu transaxle, umožňující, aby generátor elektřiny hybridní soustavy fungoval jako druhý elektromotor. I proto je v bezemisním režimu k dispozici oněch 68 kW. Na kola pak přenáší sílu v jakémkoliv režimu jízdy bezestupňový automat e-CVT. Nabíjení akumulátoru díky příkonu zvětšenému na 3,3 kW zabere z běžné sítě jen 3 hodiny a 10 minut. Hlavním trumfem vozu je nicméně spotřeba pouze 1,0 l/100 km, což odpovídá 22 g CO2/km. Řidič ale musí dobře pracovat s dostupnými režimy.

Palivo a elektřinu šetří auto i díky několika unikátním prvkům. Například automatická klimatizace na bázi tepelného čerpadla s mechanizmem vhánění vzduchu je schopná účinně vytopit kabinu bez nutnosti spouštět spalovací motor. Na střeše jsou pro změnu fotovoltaické panely, dobíjející samostatnou solární baterii, která po úplném nabití dodává energii hlavní vysokonapěťové baterii vozidla. Během jízdy řešení nabijí klasickou 12V baterii, napájející pomocné systémy. Toyota uvádí, že využití sluneční energie denně prodlouží elektrický dojezd až o 5 kilometrů. Svou roli hrají i nižší hmotnost, například díky víku kufru z karbonem vyztužených plastů, nebo účinné a úsporné full-LED přední světlomety.

Tím se dostáváme k designu 4645 milimetrů dlouhé, 1760 milimetrů široké a 1470 milimetrů vysoké aerodynamické karosérie se součinitelem odporu vzduchu cx = 0,25. Oproti standardnímu Priusu je plug-in hybrid mnohem dynamičtější, na čemž mají podíl jiný vzhled předních světel, akrylátová maska chladiče s výrazným sklonem a vertikální LED diody pro denní svícení v nárazníku. Zadní část má nejen delší převis, ale i nový spoiler, rozdělující okno na dvě části, který „objímají“ LED diodová světla. Aerodynamické prvky zastupují nová 15palcová litá kola, již zmíněný spoiler, klapky ve spodní části masky chladiče, nové tvarování rohů nárazníků nebo stabilizační lamely v zadních lampách. Kabina má stejné rozvržení jako klasický Prius, disponuje však větším osmipalcovým displejem multimediálního systému s vylepšenou grafikou. Specifický je pro tento vůz vzhled palubního počítače a některých dekoračních prvků, nechybí bezdrátová nabíječka, barevný průhledový displej nebo balíček Toyota Safety Sense s přednárazovým systémem s rozpoznáváním chodců a adaptivním tempomatem. Kufr má v základu 360 litrů.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Toyota Prius se spotřebou jeden litr je realitou. Co všechno k tomu potřebuje?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Broke Swan Car

Automobil inspirovaný labutí? Byl tak reálný, že uměl i plivat nebo „vykonávat potřebu"

Ford Mustang s VIN 00002 je nejstarším vyrobeným předprodukčním kupé a druhým nejstarším předprodukčním Mustangem

Ford kdysi ztratil druhý nejstarší Mustang, místo muzea skončil v Kanadě

Toyota Prius dostala na střechu funkční 20mm rotační kanon M61 Vulcan

Ekologický hybrid se proměnil v ničivou zbraň, na střechu dostal rotační kanón ze stíhačky

Chevrolet 3100, který si nechal na zakázku postavit Bruce Willis

Stylový pick-up Bruce Willise? Pod elegantní slupkou se ukrývá pořádné monstrum

Lamborghini Urus, koncept ST-X

Lamborghini představilo extrémní Urus, koncept ST-X chce dominovat závodním okruhům

Ilustrační foto

Letos došlo již k 94 dopravním nehodám z příčiny nesprávného uložení nákladu

reklama
reklama

Doporučujeme

SsangYong LIV-2 ukazuje příští generaci Rextonu.

SsangYong Rexton už nechce být korejským Mercedesem, našlápnuto má skvěle

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Šíleně značená silnice posílá řidiče do protisměru, má k tomu však dobrý důvod

  2. Motor stíhačky na korbě náklaďáku? Sovětský veterán plní v ruské armádě řadu úkolů

  3. Legendární Jawa znovu ožívá! Nádherné retro-novinky vznikají tisíce kilometrů od domova

  4. Tesla Model 3 v závodech deklasovala konkurenci, pak se ale stalo něco nepochopitelného

  5. Zrezlý Jeep si zahrál na Transformers, během jízdy terénem se rozpadl a pak opět složil

  6. Zdravotník během záchrany pacientů upekl svou Toyotu, automobilka mu již slíbila novou

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud