Za reinkarnaci Citroënu Méhari většina laiků i odborníků považovala frankfurtský koncept Cactus M. Ve skutečnosti ale plážový teréňáček duchovně nahradí až plně elektrický stroj E-Méhari, vytvořený ve spolupráci s automobilkou Bolloré.
Tato spolupráce přitom není náhodná, protože od září se v továrně PSA v Rennes vyrábí a přes dealery Citroënu také prodává model Bluesummer. Právě jemu je E-Méhari až nápadně podobné, tedy ne přímo designem, ale minimálně tvarem plastové karosérie, která je tvarovaná za tepla. Výhodou tohoto řešení je eliminace rizika koroze a také snadné čistění - zvenku i zevnitř prostě auto stačí vystříkat hadicí.
Vnější vzhled je jinak typicky „citroënovský“ s dvoustupňovými světly vpředu, které odkazují nejen na C4 Cactus. Optickou robustnost dodávají karosérii černě lakované lemy blatníků, prahy a spodní části nárazníků. Dveře svým zvlněným i uchycením odkazují na již jednou zmiňovaný Cactus M, respektive původní Méhari.
Vzhledem k tomu, že tento stroj má být především o radosti, nemohou chybět veselé barvy karosérie jako červená, žlutá, béžová a modrá z Cactusu M. K nim dvojitý šíp nabídne červenou nebo černou plátěnou střechu a béžové nebo červené čalounění z nepromokavé syntetické kůže TEP.
Podobně jako originál nabízí i E-Méhari plátěnou střechu, kterou lze přikrýt pouze přední sedadla, zadní sedadla, boky nebo celou plochu vozu. Co předchůdce neměl, to je střední bezpečnostní oblouk, zvyšující také tuhost karosérie. Kabina je jinak čtyřmístná se sklopnou dvoumístnou lavicí vzadu, zavazadlový prostor pojme 200 a po sklopení sedadel potom 800 litrů nákladu.
K pohonu 381 centimetru dlouhého, 187 centimetrů širokého a 165 centimetrů vysokého vozítka slouží elektromotor s maximálním výkonem 50 kW a nominálním výkonem 35 kW. Potřebnou energii dodávají lithium-metal polymerové akumulátory s kapacitou 30 kWh. Na jedno nabití, které trvá 8 hodin ze 16A zásuvky a 13 hodin z 10A zásuvky, ujede Citroën v městském provozu 200 kilometrů a mimo městský provoz 100 kilometrů. Maximální rychlost je omezena na 110 km/h.
Výroba se v Rennes rozběhne během jara 2016, ve stejnou dobu začne také prodej modelu. Dá se předpokládat, že za hranice Francie se příliš často nepodívá.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?