Peugeot v ČR navázal na rekordní loňský rok dalšími úspěšnými měsíci, navíc s markantními nárůsty. V únoru Peugeot registroval 1227 vozů, dosáhl podílu na trhu 6,01 % a 4. pozice na trhu. Růstem 45,7 % zdaleka překonal své konkurenty a současně se ujal vedení ve třech tržních segmentech.
V roce 2018 byla Česká republika jednou z 16 evropských zemí, ve kterých značka Peugeot překonala svůj prodejní rekord. Málokteré zastoupení značky se však může pochlubit tak výraznými nárůsty v prvních dvou měsících letošního roku, jako Peugeot v ČR. Zatímco český automobilový trh už šest měsíců nepřetržitě klesá, Peugeot jakoby tento pokles vůbec nereflektoval a neustále rostl. V únoru dokonce o 45,7 %!
Celkově za první dva měsíce letošního roku Peugeot registroval 1865 osobních a 580 užitkových vozů. S 5,91% podílem na trhu obsazuje 5. příčku v žebříčku automobilek. Růstem o 25,6 % jednoznačně převyšuje veškerou svou konkurenci. Navíc se výrazně prosadil v rámci jednotlivých segmentů.
Každé 4. malé SUV je značky Peugeot
Zájem o Peugeot 2008 ani po šesti letech od uvedení na trh neslábne. Model, který se bez nadsázky dá nazvat fenoménem českého trhu, je s 571 letos registrovanými vozy opět nejprodávanějším malým SUV v ČR, přičemž svůj podíl v segmentu ještě navýšil na 23,5 %. Na rozdíl od mnoha evropských zemí, kde vládne Peugeot 208, v Česku kraluje modelové řadě model 2008. V rámci českého trhu je po dvou uplynulých měsících 12. nejprodávanějším vozem, zatímco v loňském roce mu patřila až 24. příčka.
Boxer ve skvělé formě
Největší užitkový vůz značky Peugeot, model Boxer, byl v roce 2018 čtvrtým rokem po sobě lídrem českého trhu LCV. Dvěma úspěšnými měsíci letošního roku svoji vedoucí pozici ještě upevnil. S 430 registrovanými vozy a s 26,4% podílem jednoznačně dominuje svému segmentu. Současně má hlavní zásluhu na první pozici značky na českém trhu lehkých užitkových vozů, kde Peugeot obsazuje s 580 registrovanými vozy takřka 18 %.
Expert ztrojnásobil prodeje
Počet 110 registrovaných vozů za první dva měsíce roku znamenal pro Peugeot Expert trojciferný nárůst oproti stejnému období loňského roku a vynesl ho na vrchol segmentu středních dodávek.
508 má slibnou budoucnost
Překvapivého výsledku dosáhl i fastback Peugeot 508. Ač nezískal prvenství ve svém segmentu, v kategorii sedanů vyšší střední třídy obsadil s 63 registrovanými vozy bronzovou příčku. Přitom se dá očekávat, že popularita vozu 508 nadále poroste vzhledem k pozitivním signálům z celé Evropy, k nimž patří například už 14 tisíc objednávek, získání pozice lídra segmentu ve Francii či blížící se uvedení verze SW na evropské trhy.
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.
Škoda Auto představila futuristickou vizi legendárního modelu Favorit. Kultovní hatchback z konce osmdesátých let se v nové studii mění na elektrický crossover, který spojuje retro prvky s aktuálními designovými trendy. Projekt vznikl z iniciativy designérů Ljudmila Slavova a Davida Stingla.
Nissan se s novou Microu vydal cestou nejmenšího odporu – převzal Renault 5 E-Tech a přemaloval ho. Výsledek? Elektromobil bez vlastní identity, který selhává v designu i konkurenceschopnosti. Japonci vsadili na špatného koně a přidali vlastní chyby.
Ročně se v Česku prodá na 650 000 ojetých aut. Může se proto zdát, že koupit si ojeté auto není žádný problém. Velký výběr ovšem ještě není zárukou kvality. Nemalé množství prodávaných ojetin skrývá před kupujícím svou historii. K tomu, aby se nechali vlákat do pasti, napomáhá i řada častých chyb, které zájemci při výběru vozu dělají. Které to jsou a čemu se vyhnout?
Každý motorkář, ať už jezdí po městě, okreskách nebo v lehkém terénu, ví, jak snadno může dojít k nečekanému pádu. Někdy stačí kluzká vozovka, jinak postavený stojan nebo prosté zaváhání při manipulaci na místě. A právě v těchto situacích často dochází k poškození některé z nejcitlivějších částí – ovládacích páček.
Toyota udělala revoluční krok. Její nejprodávanější SUV RAV4 bude od modelového roku 2026 k mání výhradně jako hybrid nebo plug-in hybrid. Bez čistě benzínové varianty tak míří ke stovkám tisíc Američanů, kteří si změny ani nemusí všimnout – a přesto začnou jezdit čistěji.
Čínská technologická značka Xiaomi oficiálně představila svůj druhý elektromobil – sportovní SUV YU7. S dojezdem přes 830 kilometrů, výkonem až 681 koní a vzhledem evokujícím Ferrari Purosangue má YU7 ambici stát se vážnou konkurencí Tesly Model Y – alespoň na domácím trhu.
Toyota odhalila šestou generaci svého úspěšného SUV RAV4. Vizuálně navazuje na dosavadní model, ale uvnitř přináší výrazné technologické novinky. Hybrid i plug-in hybrid slibují vyšší výkon, inteligentní využití energie podle trasy v navigaci a posun k softwarově definovanému vozu.