Nové dálniční známky v prodeji. Nenechte se napálit, padělkům se nevyhneme!

-jka / AutoRoad.cz, 2. prosince 2018, 14:43 Aktualizováno 2.12.2018, 14:59 Google+

Od 1. prosince je možná zakoupit dálniční známku na rok 2019, kterou mohou řidiči díky její 14ti měsíční platnosti používat až do konce ledna 2020. Některé věci se změnily, jiné zůstávají stejné. V každém případě by se měl mít kupující na pozoru a pořizovat kupon jen na k tomu určených místech. I letos se totiž očekává výskyt padělků, který bude kontrolován příslušnými orgány.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Dálniční známka 2019

Dálniční známka 2019 | foto: Ministerstvo dopravy

Sdílejte článek

Jak je již patrné, prodloužená platnost dálničních známek se nezměnila - kupon pro rok 2019 tedy platí již od 1. prosince letošního roku, a to až do konce ledna roku 2020. Za zmínku stojí i fakt, že se možná jedná o poslední dálniční kupon, který si touto cestou budou řidiči pořizovat a lepit na čelní skla svých automobilů. Vláda nyní projednává změnu zákona o pozemních komunikacích, podle které by dosavadní papírové kupony měly skončit právě v roce 2020.

Návrh počítá se zavedením elektronických dálničních známek, které by měly zvýšit příjmy z dálničních poplatků až o 220 milionů korun ročně a zároveň snížit provozní náklady o polovinu. Příjemnou informací je i fakt, že se zvažuje zvýhodnění (či osvobození) vozidel na alternativní pohon. Majitelé provozující takováto vozidla by tak mohli ušetřit nemalé částky. 

Zpět ale k dálničním kuponům pro příští rok - jak vidíte, design jednotlivých známek prošel určitou změnou. Roční známka má modrou barvu a kulatý tvar, její cena zůstala na částce 1500 korun, což je v současnosti nejvyšší možná cena, kterou zákon o pozemních komunikacích dovoluje. Měsíční známka má zelenou barvu, čtvercovitý tvar a její cena je 440 korun. Desetidenní červená známka trojúhelníkového tvaru pak vyjde na 310 korun.

Dálniční známky platí pro vozidla do váhy 3,5 tuny, poplatky za vozidla přesahující tuto váhu jsou řešeny cestou elektronického mýtného. Jak již bylo zmíněno, pozor by si řidiči měli dát na způsob pořízení jednotlivých kuponů - i v letošním roce se očekává, že se na trhu objeví nemalý počet padělků. Pravost kuponů budou kontrolovat policisté i celníci. „Pokud motorista vylepí na vozidle padělaný kupon, dopouští se přestupku a vystavuje se riziku uložení pokuty za užívání zpoplatněných pozemních komunikací bez řádně uhrazeného časového poplatku ve výši až pět tisíc v blokovém řízení, nebo až sto tisíc korun ve správním řízení. Zároveň se vystavuje riziku možného trestního stíhání za spolupodílnictví na šíření padělaných kuponů,“ připomíná Státní fond dopravní infrastruktury.

Místo pro vylepení dálničního kuponu se nijak nemění - stále se jedná o spodní roh čelního okna u spolujezdce s tím, že známka nesmí nijak omezovat výhled řidiče, musí být však dobře viditelná. Řidiči by po skončení platnosti jejich původní známku měli neprodleně odstranit, neboť se tak vystavují pokutě až 1000 korun. Oba dva díly dálničního kuponu musí být také opatřeny SPZ vozidla a druhý díl kuponu musí být uschován pro případ kontroly - bez splnění těchto podmínek je kupon považován za neplatný. 

Google+ Vytisknout

Diskuze: Nové dálniční známky v prodeji. Nenechte se napálit, padělkům se nevyhneme!

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Skici vozu Škoda Vision iV

Škoda chystá i dostupný malý elektromobil, na jeho vývoji už se pracuje

Top Gear srovnal hybridní Hondu NSX s tradičními ostrými německými sedany

VIDEO: Hybridní japonský sporťák vs. ostré německé sedany? Top Gear uspořádal souboj generací

Areál BMW v Mnichově

Chcete navštívit BMW Museum zdarma? Víme, na kdy si výlet naplánovat

Bugatti La Voiture Noire

Bugatti La Voiture Noire zatím nemá motor ani interiér, dokončeno bude až za 2.5 roku

V březnu 2015 odstartovala současná, třetí generace, která nyní dosáhla mety 500 000 vyrobených vozů. Celkem dosud vzniklo více než 1,25 milionu vozů Škoda Superb všech generací

Škoda již vyrobila 500 000 nových Superbů, tradice modelu sahá až do roku 1934

Porsche Cayenne Coupe

Porsche Cayenne Coupe: Stylové, výkonné a technologiemi nabité SUV

reklama
reklama

Doporučujeme

Citroën SM Opéra

Citroën SM Opéra - Jaký byl příběh francouzského Quattroporte?

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Luxus v ruském stylu? Takhle vypadá vojenský speciál přestavěný na luxusní SUV

  2. Legální podvod? Takto se automobilky snaží využít mezery v zákonech ve svůj prospěch

  3. Volkswagen potichu odhalil nové logo, téměř nikdo si ho ale nevšiml

  4. Nejdražší auto světa byla jen replika? Úchvatné Bugatti usvědčilo video z konce výstavy

  5. Nejvhodnější nové vozy v jednotlivých segmentech vybrala hvězda Top Gear

  6. Nová Škoda Octavia dorazí ještě letos, oslaví tak 60. výročí modelu

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud