Druhý nejprodávanější model značky Škoda na domácím trhu dostává pro modelový rok 2019 nejen nový design, ale i novou techniku. Živé a úsporné motory se zdvihovým objemem 1,0 l zvýrazňují sofistikovaný charakter vozu, stejně jako pokročilé asistenční systémy. Modernizovaný hatchback a kombi se právě dostávají do tuzemského prodeje s rozšířenou standardní výbavou a cenami již od 259 900 Kč.
Modifikovaný design přední a zadní části podporuje mimořádně hodnotný a současně nezaměnitelný vzhled vozu, který dotvářejí nově tvarované hlavní a mlhové světlomety a výrazně přepracovaná maska chladiče. Poprvé jsou v modelové řadě Fabia použity účinné diodové přední světlomety i zadní skupinové svítilny. Nová je také nabídka kol z lehkých slitin, která bude pro hatchback poprvé obsahovat i na přání dodávaná kola s průměrem 18 palců. Uvnitř byl upraven design přístrojového štítu, změněn je vzhled dekoračních prvků na přístrojové desce a nové jsou idvoubarevné vzory potahových látek čalounění sedadel.
Škála pohonných jednotek zahrnuje čtyři zážehové tříválce o objemu 1,0 l. Motory MPI s nepřímým vstřikováním paliva dávají největší výkon 44 kW (60 k) nebo 55 kW (75 k). Přeplňované motory TSI s přímým vstřikováním produkují výkon až 70 kW (95 k), resp. 81 kW (110 k). Oba motory TSI mají nově filtry pevných částic.
Ceny modelové řady Škoda Fabia začínají na částce 259 900 Kč za verzi Active 1,0 MPI/44 kW, která bude k dispozici v průběhu druhého pololetí letošního roku. Oproti dosavadnímu provedení je nyní standardní výbava obohacena o manuální klimatizaci, elektrické ovládání předních oken i vnějších zpětných zrcátek, autorádio Blues, palubní počítač, světelný asistent a další položky v celkové hodnotě více než 30 000 Kč.
U prostředního stupně výbavy Ambition přibyla například kola z lehkých slitin, malý kožený paket či infotainment Swing a další výbava v hodnotě 31 500 Kč.
Nejvyšší úroveň Style, dostala navíc tempomat, multifunkční volant, LED přední světlomety, LED zadní sdružené svítilny a další prvky celkem za 41 500 Kč. Mírné změny cen jsou vždy kompenzovány rozšířením výbavy.
Sportovně laděná verze Monte Carlo pak ceníkové ceny dokonce snížila. Totéž platí pro některé volitelné položky. Například převodovka DSG je nyní k dispozici za 30 000 Kč, tedy příplatek je o 6 000 Kč nižší než doposud.
Rozšířením nabídky asistenčních systémů přináší Škoda moderní techniku z vozů vyšších tříd do segmentu malých vozů dostupných široké skupině zákazníků. Nově je k dispozici Asistent hlídání mrtvého úhlu (Blind Spot Detection), který upozorňuje řidiče na přítomnost vozidel v mrtvém úhlu nebo na zezadu rychle se přibližující vozidlo při jízdě po víceproudých komunikacích. Asistent vyparkování (Rear Traffic Alert) monitoruje co se děje za vozidlem a varuje před kolizí při couvání. Další nově dostupnou funkcí je Asistent dálkových světel (Auto Light Assist), který automaticky přepíná z dálkových na potkávací světla, jakmile systém detekuje protijedoucí vozidlo a usnadňuje řidiči jízdu v noci, aniž by hrozilo oslnění ostatních účastníků silničního provozu. Infotainment systém Swing nyní nabízí 6,5-palcový barevný dotykový displej a také umožňuje řidičům využívat celou škálu mobilních online služeb Škoda Connect. S navigačním systémem se nabízí rovněž služba Online Traffic Information s informacemi o dopravní situaci v reálném čase. Na druhé straně inovativní technologie SmartLink+ umožňuje zrcadlit funkce mobilního zařízení na obrazovce infotainmentu nebo využívat telemetrická data prostřednictvím aplikace mobilního telefonu.
Pro značku typické praktické detaily navržené v duchu filozofie Simply Clever odlišují i nadále model Fabia od ostatních malých vozů na trhu. Škrabka na led, která je vždy po ruce ve víku palivové nádrže, nově umožní měření hloubky dezénu pneumatik. Škoda Fabia může být také vybavena USB porty pro elektronická zařízení cestujících na zadních sedadlech. Paket Simply Clever pak kromě oboustranného koberce v zavazadlovém prostoru nabízí rovněž LED svítilnu. V modernizované podobě je Fabia dobře připravena na další roky svého úspěšného životního cyklu na tuzemském trhu.
Kompletní ceník modelové řady Fabia včetně prvků mimořádné výbavy a on-line konfigurátoru, je již nyní k dispozici. První vozy dorazí k zákazníkům v České republice na přelomu srpna a září 2018. Bližší informace k modernizaci modelové řady Fabia poskytnou autorizovaní obchodní partneři značky Škoda v ČR
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.