Kdy se vyplatí operativní leasing na auto? V poslední době časté dilema

AutoRoad.cz, 30. dubna 2018, 11:37 Aktualizováno 30.4.2018, 12:08 Google+

Koupit vůz nebo ho pořídit na leasing? V poslední době zřejmě poměrně časté dilema. Statistiky totiž ukazují, že je stále více preferován pronájem vozu formou operativního leasingu. V loňském roce dokonce rostl podíl vozů pořízených na leasing rychleji u privátních zákazníků než u firem. Výhody leasingu jsou zřejmé: pravidelná obměna vozu za nový, odpadají starosti se servisem a prodejem ojetiny a vyhnete se jednorázovému velkému nákladu na začátku. Obě varianty mají ale svá pro a proti.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: pixabay.com

Sdílejte článek

Počet nových osobních vozidel pořízených na operativní leasing vzrostl v roce 2017 ve firemní sféře meziročně o 7,5 % a ve skupině privátních zákazníků dokonce o 13,3 %. Ukazují to údaje (ČLFA). U firem již operativní leasing nad ostatními způsoby financování dominuje. Podíl operativního leasingu na financování nových osobních vozů v loni podle ČLFA dosáhl v podnikatelské sféře 55,5 %. „Využití operativního leasingu neustále roste. V loňském roce dosáhl růst námi pronajatého vozového parku 12 %, díky čemuž letos atakujeme hranici 20 tisíc vozidel ve flotile,“ uvádí Tomáš Kadeřábek, Account Team  dvojky na tuzemském trhu, na kterém působí již 15 let. Operativní leasing přitom již není jen záležitostí velkých firem s desítkami či stovkami vozů ve flotile. „Trendem posledních let je rozšiřování leasingových služeb i v segmentu SME. V této oblasti vzniká velký potenciál, a proto se na menší firmy i živnostníky v poslední době soustředíme,“ dodává Tomáš Kadeřábek.

Vysoká počáteční investice při koupi vozu

Na rozdíl od operativního leasingu vyžaduje pořízení automobilu do svého vlastnictví vysokou počáteční investici. V případě nového auta v řádech statisíců. Nejprodávanější vůz na českém trhu v roce 2017 – Škoda Octavia – začíná se svou cenou na necelých 420 tisících. Druhá nejprodávanější Fabia pak ve své nejlevnější verzi atakuje cenu čtvrt milionu. Koupě auta tak vyžaduje buď vysoké úspory, nebo úvěr, což nemusí být cesta, kterou by se chtěl či mohl vydat každý. U pronájmu vozu nutnost počáteční investice odpadá. Výhodou je pak zvláště pro firmy velmi jednoduchá správa nákladů. Ve splátce nájmu, jež je celá daňově uznatelným výdajem, je zahrnut veškerý předpokládaný servis, pojištění a řada dalších služeb. Vyhnete se tak i případným jednorázovým vysokým nákladům. V budoucnu odpadá nutnost řešit prodej ojetiny a na splátkách nájmu zaplatíte pouze část ceny vozu, kterou během jeho užívání opotřebujete.

Omezení nájezdu při pronájmu

S vlastnictvím vozu se samozřejmě pojí maximální svoboda – s autem můžete najet kilometrů, kolik jen chcete nebo potřebujete, stejně tak je čistě na vašem uvážení, v jakém servisu mu dopřejete péči. Naproti tomu leasingové společnosti využívají většinou služeb autorizovaných značkových servisů, jejichž služby jistě nejsou levné. „Nejen servis, ale i vozidla a veškeré služby a komodity nakupujeme v obrovských objemech, takže díky silnému postavení vůči dodavatelům umíme s náklady velmi efektivně pracovat a nasmlouvat ceny, na které běžný odběratel nedosáhne,“ upozorňuje Tomáš Kadeřábek. U automobilu opatřeného na operativní leasing byste měli mít na paměti, že s ním nelze tak úplně jezdit dennodenně po celé Evropě. Aby bylo možné přesně kalkulovat cenu nájmu konkrétního vozidla na konkrétní období, existují u operativního leasingu v tomto směru určitá omezení. „Celková najetá vzdálenost je smluvně sjednána, nejčastěji na 30–40 tisíc kilometrů za rok. Za ujetou vzdálenost navíc se pak připlácí okolo 1–2 korun za kilometr. Uvedený limit samozřejmě lze předem ve smlouvě navýšit,“ doplňuje Tomáš Kadeřábek.

Co říkají čísla?

Při sečtení ceny nového vozu, provozních nákladů a odečtení ceny auta po každém roku užívání na jedné straně a sečtení výdajů spojených s operativním leasingem na straně druhé dojdeme k poměrně jasnému výsledku – operativní leasing se řidičům vyplatí v případě užívání konkrétního vozidla do zhruba 5 let. Pátý rok se náklady u obou variant srovnávají, s dalšími přibývajícími lety je pak už čím dál výhodnější pořídit si vlastní vůz.

Loading...
 
Vytisknout

Diskuze: Kdy se vyplatí operativní leasing na auto? V poslední době časté dilema

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Lexus představil první bateriový elektromobil UX 300e

SLIBOVANÝ BOOM ELEKTROMOBILŮ? Registrace ukazují skutečný stav a ministerstvo koná

Nový Ford Kuga

JAK DOPADLO? Nové SUV Ford Kuga na testech bezpečnosti Euro NCAP

Německá prokuratura prohledala sídlo Volkswagenu

Volkswagen MÁ PROBLÉMY! Prokuratura OBSADILA sídlo značky

Hyundai Nexo FCV

Nový rekord v dojezdu sériových vodíkových automobilů

Německý autoservis narazil na spoustu problémů při opravě zadního nárazníku Tesly Model S

Banální oprava Tesly? Netušíte, co vás čeká a kolik to bude stát

Mitsubishi Eclipse Cross

Test: Mitsubishi Eclipse Cross 1.5 Turbo CVT 4WD, crossover nejen do města

Hyundai i10 2019

SOLIDNĚ VYBAVENÝ Nový Hyundai i10 jde do prodeje za 219 990 Kč v základu

Lexus představil první bateriový elektromobil UX 300e

DALŠÍ KROK LEXUSU? Po hybridech představil UX 300e

Toyota Mirai

Odklon od elektromobility? Německo připravuje investici do jiného zdroje

Lexus NX v areálu Bukovanský mlýn

Tipy na výlet autem po Jižní Moravě

reklama

Doporučujeme

Nejmenší automobil na světě, který může legálně na silnice

Šikovný mechanik si splnil dětský sen. Schopnosti miniauta překvapí, lakování…

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Společnost Lego představila svou vlastní verzi Tesly Cybertruck

  2. Odklon od elektromobility? Německo připravuje investici do jiného zdroje

  3. Potřebujete levný vůz s náhonem na všechna čtyři kola? Nejvýhodněji pořídíte u Suzuki

  4. Volkswagen MÁ PROBLÉMY! Prokuratura OBSADILA sídlo značky

  5. Test: Mitsubishi Eclipse Cross 1.5 Turbo CVT 4WD, crossover nejen do města

  6. Banální oprava Tesly? Netušíte, co vás čeká a kolik to bude stát

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud