Koupit vůz nebo ho pořídit na leasing? V poslední době zřejmě poměrně časté dilema. Statistiky totiž ukazují, že je stále více preferován pronájem vozu formou operativního leasingu. V loňském roce dokonce rostl podíl vozů pořízených na leasing rychleji u privátních zákazníků než u firem. Výhody leasingu jsou zřejmé: pravidelná obměna vozu za nový, odpadají starosti se servisem a prodejem ojetiny a vyhnete se jednorázovému velkému nákladu na začátku. Obě varianty mají ale svá pro a proti.
Počet nových osobních vozidel pořízených na operativní leasing vzrostl v roce 2017 ve firemní sféře meziročně o 7,5 % a ve skupině privátních zákazníků dokonce o 13,3 %. Ukazují to údaje (ČLFA). U firem již operativní leasing nad ostatními způsoby financování dominuje. Podíl operativního leasingu na financování nových osobních vozů v loni podle ČLFA dosáhl v podnikatelské sféře 55,5 %. „Využití operativního leasingu neustále roste. V loňském roce dosáhl růst námi pronajatého vozového parku 12 %, díky čemuž letos atakujeme hranici 20 tisíc vozidel ve flotile,“ uvádí Tomáš Kadeřábek, Account Team dvojky na tuzemském trhu, na kterém působí již 15 let. Operativní leasing přitom již není jen záležitostí velkých firem s desítkami či stovkami vozů ve flotile. „Trendem posledních let je rozšiřování leasingových služeb i v segmentu SME. V této oblasti vzniká velký potenciál, a proto se na menší firmy i živnostníky v poslední době soustředíme,“ dodává Tomáš Kadeřábek.
Vysoká počáteční investice při koupi vozuNa rozdíl od operativního leasingu vyžaduje pořízení automobilu do svého vlastnictví vysokou počáteční investici. V případě nového auta v řádech statisíců. Nejprodávanější vůz na českém trhu v roce 2017 – Škoda Octavia – začíná se svou cenou na necelých 420 tisících. Druhá nejprodávanější Fabia pak ve své nejlevnější verzi atakuje cenu čtvrt milionu. Koupě auta tak vyžaduje buď vysoké úspory, nebo úvěr, což nemusí být cesta, kterou by se chtěl či mohl vydat každý. U pronájmu vozu nutnost počáteční investice odpadá. Výhodou je pak zvláště pro firmy velmi jednoduchá správa nákladů. Ve splátce nájmu, jež je celá daňově uznatelným výdajem, je zahrnut veškerý předpokládaný servis, pojištění a řada dalších služeb. Vyhnete se tak i případným jednorázovým vysokým nákladům. V budoucnu odpadá nutnost řešit prodej ojetiny a na splátkách nájmu zaplatíte pouze část ceny vozu, kterou během jeho užívání opotřebujete.
Omezení nájezdu při pronájmuS vlastnictvím vozu se samozřejmě pojí maximální svoboda – s autem můžete najet kilometrů, kolik jen chcete nebo potřebujete, stejně tak je čistě na vašem uvážení, v jakém servisu mu dopřejete péči. Naproti tomu leasingové společnosti využívají většinou služeb autorizovaných značkových servisů, jejichž služby jistě nejsou levné. „Nejen servis, ale i vozidla a veškeré služby a komodity nakupujeme v obrovských objemech, takže díky silnému postavení vůči dodavatelům umíme s náklady velmi efektivně pracovat a nasmlouvat ceny, na které běžný odběratel nedosáhne,“ upozorňuje Tomáš Kadeřábek. U automobilu opatřeného na operativní leasing byste měli mít na paměti, že s ním nelze tak úplně jezdit dennodenně po celé Evropě. Aby bylo možné přesně kalkulovat cenu nájmu konkrétního vozidla na konkrétní období, existují u operativního leasingu v tomto směru určitá omezení. „Celková najetá vzdálenost je smluvně sjednána, nejčastěji na 30–40 tisíc kilometrů za rok. Za ujetou vzdálenost navíc se pak připlácí okolo 1–2 korun za kilometr. Uvedený limit samozřejmě lze předem ve smlouvě navýšit,“ doplňuje Tomáš Kadeřábek.
Co říkají čísla?Při sečtení ceny nového vozu, provozních nákladů a odečtení ceny auta po každém roku užívání na jedné straně a sečtení výdajů spojených s operativním leasingem na straně druhé dojdeme k poměrně jasnému výsledku – operativní leasing se řidičům vyplatí v případě užívání konkrétního vozidla do zhruba 5 let. Pátý rok se náklady u obou variant srovnávají, s dalšími přibývajícími lety je pak už čím dál výhodnější pořídit si vlastní vůz.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?