Ať už si vybíráme nové nebo ojeté auto, ve většině případů při tom dojde na emoce. Sympatie nebo naopak antipatie k dané značce či modelu, nemluvě o předsudcích a pověrách, mohou zcela převážit racionální úsudek. Často si tak koupíme méně spolehlivý model na úkor toho spolehlivějšího jen proto, že se nám nelíbí značka nebo vůz zkrátka není tak známý. To je případ i některých ojetin z žebříčku těch nejméně oblíbených, který vydala síť AAA Auto.
BMW 316i, 316d a 318d (E90) (2005 až 2012)
BMW řady 3 generace E90 patří ke stále populárním modelům, k čemuž přispívá i velice široká nabídka motorizací, pokrývající téměř celé spektrum od základních čtyřválců s pohonem zadních kol a manuálem až po šestiválce s pohonem všech kol a automatem. Jenomže jsou to právě základní motorizace, které mezi zákazníky příliš „nefrčí“: Důvodem jsou téměř vždy slabší dynamické parametry a především chudší základní výbava. Často se totiž nejslabší motor nabízel především jako jakási vábnička „cena od“. Pokud už totiž někdo chtěl toto BMW, většinou sáhl po silnější motorizaci s vyšší výbavou.
Ford S-Max 1.6 TDCi (2011 až 2014)
Pokud někdo chce MPV s trochu sportovnějšími jízdními vlastnostmi, obvykle je mu doporučena koupě Fordu S-Max. Dynamičtější sourozenec modelu Galaxy totiž dobře vypadá, skvěle jezdí (nabízel se dokonce i zážehový pětiválec), je prostorný a většinou také spolehlivý. Poslední položka však příliš neplatí pro naftovou šestnáctistovku TDCi. Ta je především ve své šestnáctiventilové variantě extrémně nespolehlivá a odchází už po 100 tisících kilometrech. Provedení s osmi ventily je na tom o hodně lépe. Oslnivé dynamické vlastnosti však nedostanete ani od jedné verze.
Hyundai H-1 (2008 až dodnes)
Korejská alternativa k Volkswagenu T5, Opelu Vivaro nebo Renaultu Trafic se na seznamu objevuje, i když je to pro odborníky AAA Auto poměrně překvapivé. Dodávka (nebo velké MPV) je totiž téměř vždy vybavena silným naftovým motorem o výkonu 100 kW (136 k), který u konkurence rozhodně není pravidlem. Zároveň nemívá H-1 problémy s korozí, ceny také nebývají nejvyšší. Proč se tedy auto objevuje v tomto žebříčku je trochu záhadou. Možná za to může pověst automobilky nebo fakt, že pro většinu Čechů představuje toto auto zkrátka exotiku. Na silnicích jich totiž moc nepotkáte.
Mercedes-Benz A 150/160 (2004 až 2012)
Druhá generace Mercedesu třídy A neopustila trochu krabicovitý tvar karosérie. Ten na jednu stranu zajišťoval vynikající prostornost, na stranu druhou se ale zákazníkům příliš nelíbil. Tím spíš v základní verzi A 150 (od roku 2009 jako A 160) s nelakovanými klikami a zrcátky. Je to tedy podobný problém jako u výše zmíněného BMW řady 3, jinak je totiž o třídu A poměrně velký zájem, protože se jedná o odolný a vyspělý vůz. Pokud byste se ale pro základní model přece jenom rozhodli, nedoporučuje se kupovat s bezestupňovým automatem Autotronic.
Nissan Qashqai 1.6 dCi (2011 až 2013)
Japonský crosover s naftovou šestncátistovkou doplácí na něco, co není u vozů ze Země vycházejícího slunce úplně zvykem – širokou nabídku motorů. Částečně za to může jistě fakt, že auto je určeno primárně pro Evropu, kde je větší porce motorů zkrátka potřeba. Výsledkem tak je, že zatímco o základní 1.5 dCi lidé zájem mají, o deci větší motor stojí stranou jejich zájmu. Místo něj totiž už rovnou volí větší dvoulitr.
Opel Combo 1.3 CDTI (2001 až 2011)
Tato generace osobní dodávky měla, na rozdíl od současného provedení, ještě stále blíže k dodávce než osobnímu autu. Tomu odpovídají některé nedostatky ve zpracování, výbavě a motorovém prostoru. Tam je největším problémem naftová třináctistovka CDTI o výkonu 55 kW (75 k) původem od Fiatu. Ta je velice slabá a poddimenzovaná, ve výsledku tak samozřejmě hodně poruchová. Zájemci o tento vůz by se jí měli vyhnout obloukem.
Seat Cordoba 1.2 (2003 až 2008)
Asi jste už někdy slyšeli o tom, že malé sedany to u nás nemají snadné. Pokud jsou levné jako Dacia Logan nebo Renault Thalia, většinou o ně zájem je, pokud ale mají vyšší cenu, pak je zájem přenesen na klasický hatchback, případně kombi. Své o tom ví třeba druhé vydání Seatu Cordoba, které rozhodně není špatným vozem. Často ale dojíždí právě na vyšší cenu a také přítomnost tříválcové dvanáctistovky (ano, legenda s označením HTP). Ta má díky nespolehlivým verzím s výkonem 40 a 44 kW (54 a 60 k) špatnou pověst, do španělského sedanu se však montovala spolehlivější verze s dvanácti ventily o výkonu 47 a 51 kW (64 a 69 k). Ani to mu však nepomáhá.
Suzuki Wagon R+ (2000 až 2007)
Jeden ze zástupců dnes už téměř neexistujícího segmentu mikrovanů, vyznačující se vyšší stavbou karosérie, a tím i zajímavým objemem zavazadlového prostoru. Jenomže právě výška v kombinaci s nedostatečnou šířkou je jedním z několika důvodů, proč auto není příliš populární. Těmi dalšími jsou slabší motory a horší servisní zázemí japonské automobilky, kvůli němuž lidé často sahají po sesterském Opelu Agila. Navzdory těmto faktorům jde o jinak spolehlivé auto za zajímavou cenu.
Suzuki Swift (2005 až 2010; 2010 až dodnes)
Hned dvě po sobě jdoucí generace malého Suzuki patří spolu s Wagonem R+ k trhákům v Maďarsku (obě auta se tam vyráběla nebo vyrábí). U nás ale kdoví proč na odbyt tolik nejdou. U mikrovanu se to dá ještě pochopit, Swift má ale v obou generacích zajímavý vzhled, výborný podvozek a také dobrou (i když úzkou) nabídku motorů, zahrnující i atmosférickou sportovní verzi Sport. I toto auto ale dojíždí na užší servisní síť Suzuki a na dnešní malé auto třeba i menší kufr. A to navzdory celkově menší karosérii, více vhodné do městského provozu.
Škoda Superb 1.6 TDI (2010 až 2015)
Důkaz, že pověst je důležitější než celkové kvality. Odhlédneme-li od aféry Dieselgate (1.6 TDI patří mezi jednotky EA 189), pak je šestnáctistovka ve všech směrech lepší než předchozí 1.9 TDI. Ta si však vydobyla téměř kultovní postavení a zákazníci v bazarech pořád volí spíše ji. Šestnáctistovka má přitom stejný výkon a točivý moment (ve větším spektru otáček), v přímém porovnání také vynikne její kultivovanější a tišší chod. Pověst ale dělá své.
Jak z této statistiky vyplývá, Češi obecně nemají rádi prémiová auta v základní výbavě, dají ale také hodně na špatnou pověst nebo horší image značky či modelu. Překvapením je zde přítomnost Suzuki Swift, které jako nové nemělo špatné prodeje a vyloženě nepropadávalo ani ve srovnávacích testech. Naopak nepřekvapuje nezájem o malou osobní dodávku s poddimenzovaným motorem, respektive vzhledově kontroverzní mikrovan.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.