Kvůli výbuchu a následnému požáru v litvínovské chemičce, která patří Unipetrolu, by Česká republika mohla mít problém se zásobováním ropnými produkty. Sáhnout bude možná nutné i do státních rezerv. Unipetrol teď údajně vyrábí o přibližně čtyřicet procent méně než obvykle. A když je nafty málo - její cena pak letí nahoru.
Škody v litvínovské chemičce odhadují analytici na miliardy - a jak se zdá, budou ještě stoupat. Přičíst se totiž musí třeba i ušlý zisk. A částka každým dnem stoupá. "V tuto chvíli rafinérie v Litvínově podle našich informací běží zhruba na 63 procent, pokud by klesla výroba pod těchto 63 procent, možná, že bychom už museli problémy se zásobováním nafty řešit na vrub našich nouzových zásob," varoval předseda státních hmotných rezerv Pavel Švagr.
Petrochemické provozy zůstávají v tuto chvíli odstaveny. V omezeném rozsahu vyrábí rafinérie zejména benzín a naftu. Plné obnovení provozu je prý v nejbližší době nereálné. Podle vyjádření Unipetrolu to bude trvat několik měsíců. "Jdeme do září, kdy stoupá poptávka po motorové naftě, dále je vyšší poptávka po topných olejích a je také potřeba dostatečné množství petroleje," vysvětlil Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.
Omezenou výrobu Unipetrolu by mohl nahradit dovoz ze zahraničí - to ale, jak se zdá, teď nebude možné. S omezením výroby se prý potýká také řada rafinérií v okolních státech, a tak podle některých ekonomů si po prázdninách - minimálně krátkodobě - připlatíme hlavně za naftu. "Nějaké odstávky tam jsou, ale předpokládám, že všechny odstávky budou do konce září zvládnuty," řekl Václav Loula.
Unipetrol teď nestíhá zpracovávat dlouhodobě nasmlouvanou ropu a tu přebytečnou musí někde uskladnit. Už zítra tak podepíše smlouvu o pronájmu nádrže na 100 tisíc tun ropy. "Objednaná ropa stále proudí ropovodem Družba a je třeba tuto ropu dočasně uskladnit právě v našich nádržích, kde máme dočasně volnou kapacitu," řekl předseda státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Měsíčně za to správa státních hmotných rezerv vyinkasuje přes čtyři miliony korun.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.