Ford Motor Company představuje první nafukovací bezpečnostní pásy na světě. Toto inovativní řešení spojuje přednosti tradičního bezpečnostního pásu a airbagu a posouvá tak úroveň ochrany cestujících vzadu na zcela novou kvalitativní úroveň.
Účelem tohoto pokrokového zádržného systému je omezit četnost a závažnost poranění hlavy, krku a hrudníku při dopravních nehodách. K tomuto typu úrazů dochází častěji právě u lidí, kteří sedí na zadních sedadlech, protože to nezřídka bývají děti či senioři a navíc je nechrání tradiční nafukovací vak.
Ford uvede nafukovací bezpečnostní pásy nejprve v příští generaci Fordu Explorer, který je určen severoamerickým zákazníkům. Postupem času však automobilka zavede tuto technologii do svých modelů po celém světě.
„Technologie nafukovacího bezpečnostního pásu Ford přispěje k ochraně cestujících každého věku, ale zejména dětí, které jsou nejzranitelnější,“ vysvětlila Sue Cischke, viceprezidentka skupiny Ford pro otázky udržitelného rozvoje, životního prostředí a bezpečnostních technologií. „Toto je další z řady jedinečných technologií Ford, která staví na našem náskoku v oblasti bezpečnosti automobilů.“
Bezpečnější a pohodlnějšíPokroky v konstrukci airbagů a bezpečnostních pásů umožnily Fordu vyvinout ve spolupráci se svými dodavateli nafukovací bezpečnostní pás, který se při dopravní nehodě rozvine okolo trupu cestujícího za pouhých 40 milisekund.
Za běžných okolností tento pás funguje stejně jako konvenční bezpečnostní pás a je zcela kompatibilní s dětskými autosedačkami i sedáky pro větší děti. Ve výzkumu organizovaném společností Ford označilo více než 90 procent dotázaných nafukovací bezpečnostní pás za komfortnější oproti pásu tradičnímu.
Tento „faktor pohodlí“ by mohl v USA významně zvýšit procento cestujících, kteří se na zadních sedadlech chrání bezpečnostním pásem. Podle údajů amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu je pás vpředu používán v 82 procentech případů, zatímco vzadu je to pouze 61 procent.1
V případě čelního nebo bočního nárazu dokáže tento pás lépe udržet cestujícího ve správné pozici, protože je širší. Pokud senzory vyhodnotí intenzitu kolize jako závažnou, během okamžiku se rozvine airbag integrovaný do pásu. Dojde k tomu dokonce ještě předtím, než se nafouknou airbagy vpředu.
Airbagy v bezpečnostních pásech mají válcový tvar a nafukují se stlačeným chladným plynem, který do nich proudí skrz speciálně konstruovanou sponu z nádržky uložené pod sedadlem. Jakmile se začne plnit vzduchem, prorazí airbag textilii bezpečnostního pásu a roztáhne se do stran okolo trupu cestujícího – to vše za přibližně stejnou dobu, za jakou automobil jedoucí běžnou dálniční rychlostí urazí dráhu jednoho jediného metru.
Díky aplikaci stlačeného vzduchu namísto obvykle používané chemické reakce, při níž se jako vedlejší efekt uvolňuje jisté množství tepla, pás po nafouknutí nepálí ani nehřeje. Ve srovnání s dosud známými airbagy se může nafukovat pomaleji a pod menším tlakem, protože není vzdálen od trupu cestujícího.
„Je to velmi prostý a logický systém, ale trvalo nám několik let intenzivního testování, než jsme tuto technologii dovedli na úroveň, která zaručuje přesnou a spolehlivou funkci v případě dopraní nehody,“ řekl Srini Sundararajan, technický vedoucí bezpečnostního týmu ve Fordově oddělení pokročilého výzkumu a vývoje.
Nafouknutý pás rozloží energii nárazu do pětkrát větší plochy než tradiční pás. Po své aktivaci zůstane ještě po několik sekund v nafouknutém stavu, poté vzduch postupně vyprchá skrz póry v materiálu, z něhož je airbag vyroben.
Rozsáhlé testy v režii bezpečnostních odborníků ze společnosti Ford prokázaly, že nafukovací pás může snížit riziko poranění hlavy, krku a hrudníku u cestujících všech věkových kategorií a postav, od dětí po seniory.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).