Pravidelný servis klimatizace prodlouží její životnost

Braňo Porubčan, 3. června 2009, 08:57 Google+

Pravidelná sezónní údržba vozu by měla zahrnovat také kontrolu a vyčištění klimatizační jednotky. „Stejně jako řidiči každé jaro přezouvají na letní pneumatiky, měli by si kromě klasické prohlídky vozu po zimě nechat zkontrolovat a vyčistit také klimatizaci,“ říká Pavel Urban, odborník ze společnosti Halfords.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Halfords - čistič klimatizácie

Halfords - čistič klimatizácie | foto: Archiv AutoRoad.cz

Sdílejte článek

Řetězec britských prodejen Halfords nabízí svým zákazníkům předsezónní kontrolu klimatizace za pouhých 199 Kč. Pokud se ukáže, že systém není 100% funkční nebo je nadměrně znečištěn, zaplatí zákazník za kompletní servis včetně kontroly pouhých 649 Kč.

Během roku se v klimatizační jednotce vozu a v jejích filtrech dokáže nahromadit obrovské množství prachu, nečistot a bakterií. To vše může způsobit, že vozidlo začne uprostřed léta bezdůvodně zapáchat, v extrémních případech může dojít i k poklesu výkonu samotné klimatizace. Aby se tomuto předešlo, je vhodné si jednou ročně nechat provést kontrolu klimatizace v odborném servisu a v případě jejího znečištění si ji nechat i vyčistit. „Při roční ujeté vzdálenosti cca 20 000 km se vyplatí nechat si klimatizaci zkontrolovat každé jaro. Je třeba počítat také s tím, že každý druhý rok přijde ke slovu kromě kontroly i vyčištění celého systému,“ uvádí Pavel Urban. „Vyčištění klimatizace nicméně není nijak časově ani finančně náročné - celý proces nezabere déle než hodinu. Díky umístění prodejen a rychloservisů Halfords v areálech velkých nákupních center tak zákazník může svůj čas využít např. k nákupům nebo k zábavě. Pravidelným servisem klimatizace navíc zákazníci citelně zlepšují nejen její výkon, ale také životnost.“

Halfords však kromě klasické údržby klimatizační jednotky v servisu myslí i na ty, kteří si ji chtějí vyčistit sami v garáži nebo třeba na ulici před domem. V nabídce prodejen v Praze, Plzni, Hradci Králové a v Ostravě je proto speciální čistič klimatizace Comma. Tento přípravek, za který zákazník zaplatí 399 Kč, je vysoce účinný pomocník při odstranění mikrobů, nepříjemných vůni, hub a virů z klimatizačních systémů vozidel, které můžou způsobovat nejenom alergické symptomy ale i sennou rýmu. Aplikace je velmi jednoduchá – stačí otevřít nádobku, nastavit klimatizaci na vnitřní cirkulaci, plný výkon a na nejnižší teplotu, zaktivovat aplikátor čističe zmáčknutím, opustit vůz a nechat působit nejméně 10 minut. Z nádobky se postupně uvolňuje aktivní látka, která díky vnitřní cirkulaci projde několikrát celým klimatizačním systémem a kompletně jej vyčistí. Přípravek zároveň působí jako dezinfekce koberečků, polstrování sedadel, palubní desky či výplní dveří. Účinek čističe Comma je okamžitý a rozeznatelný díky svěží zanechané vůni. Jedno balení přípravku (150 ml) je dostačující na prostor o objemu cca 50 m3 a lze aplikovat i v kabinách kamionů, dodávek, karavanů nebo na lodích, stejně jako pro malé klimatizační jednotky v místnostech.

Otevírací doba prodejen a servisu Halfords je od pondělí do soboty od 9 do 20 hodin, v neděli pak od 10 do 20 hodin.

Vytisknout

Diskuze: Pravidelný servis klimatizace prodlouží její životnost

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Škoda Superb Combi IV

TEST Škoda Superb IV 2,0 TDI 110 kW L&K – nový manažerský ideál přijíždí!

subaru brz

TEST Subaru BRZ Limited AT – je lepší volbou automat či manuál?

EcoWheel Squer mini

TEST EcoWheel Squer mini – celoroční alternativa ke skútru, která zaparkuje všude

Subaru Crosstrek

TEST Subaru Crosstrek e-BOXER Executive – sen každého chalupáře či správce lesů?

Amarok

TEST Volkswagen Amarok Aventura – lepší i levnější, než první generace, bravo!

Subaru Forester

OFF ROAD TEST: Subaru Forester – jak zvládá náročný terén ?

Peugeot 508

TEST Peugeot 508 GT Plug-in Hybrid 225 – jeden z nejlepších liftbacků na trhu?

Cupra Formentor VZ

TEST: Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310k – sportovní SUV, které dá stovku pod 5 vteřin

Ilustrační foto

Zelená karta v mobilu. Vystačíte s ní v zahraničí?

citroën berlingo

Akční ceny u nového Citroënu Berlingo - je k mání s benzínem, dieselem i elektromotorem

volkswagen caddy

TEST Volkswagen Caddy 2.0 TDI Life – rodinný univerzál s kompromisy

Citroen C4 X

TEST: Citroen C4 X 1.5 BlueHDI 130 Shine – moderně vypadající retro za skvělou cenu

reklama

Doporučujeme

Roadster

Daimler vstupuje do firmy Tesla

Čtěte dále

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud