Nenápadné ťukance na parkovišti nemusí způsobit jen důlek v poznávací značce. Německá testovací organizace DEKRA tento náraz simulovala ve svých laboratořích. Pro tyto účely byl použit vůz Mercedes-Benz třídy C generace W204 vyráběný v letech 2007 - 2014. V testu se vůz pohyboval rychlostí o 10 km/h vyšší než před ním jedoucí vůz s tažným zařízením. Vnější škody byly podle německých techniků stěží rozeznatelné. Lze si jen povšimnout lehkých poškození nárazníku v okolí SPZ. Deformace je také poznat na spárách mezi nárazníkem a kapotou/blatníkem.
Až po demontáží nárazníku a důkladném proměření karoserie vyšly skutečné škody na povrch. Při nárazu došlo k deformaci nejen příčného nosníku, ale i podélných nosníků. Kromě toho došlo k deformaci vodního chladiče, poškození kondenzátoru klimatizace a zdeformováno bylo i chladicí potrubí posilovače řízení. Cena následných oprav byla odhadnuta na 7400 Euro - cca. 190 000 Kč.
V této souvislosti by řidiči neměli brát ani tyto malé kolize v nízkých rychlostech na lehkou váhu. Poškození, ke kterým došlo při této simulaci, ohrožují bezpečnost cestujících při opakovaném nárazu. Vzhledem k narušení struktury přední části může mít další nehoda fatální následky.
Přední část vozu je konstruována tak, aby při nárazu došlo ke kontrolované deformaci. Všechny části karoserie na přídi vozidla jsou také uzpůsobeny tomu, aby při srážce s chodcem nedošlo k vážným zraněním. Jejich pružnost a schopnost vrátit se do původního stavu způsobuje, že není možné rozpoznat rozsah škod pod těmito díly. Nemluvě o tom, že u mnohých vozů jsou nárazníky napěchovány všemožnými senzory a radary. I jejich poškození se může prodražit.