Nejrychlejší Bugatti Chiron Longtail je prý schopné dosáhnout 515 km/h

Bugatti Chiron | foto: TopGear

Rychlostní rekord, kterého dosáhlo v minulém týdnu Bugatti Chiron, vlastně žádným rekordem není - rychlosti 490 km/h bylo dosaženo pouze v jednom směru. Také se spekuluje o uváděném výkonu, ten musel být podle odborníků výrazně vyšší. Do toho ještě Bugatti začíná tvrdit, že v jiných podmínkách by vůz dosáhl ještě vyšší rychlosti.

Bugatti je kritizováno za rozsáhlé úpravy vozu, od běžného Chironu se liší poměrně výrazně. Nyní se však objevila zpráva, že se jedná o předprodukční prototyp nového výkonnějšího derivátu Chironu. Možná se tedy dočkáme limitované série tohoto vozu. Detaily o tom, kdy se jej dočkáme, však nebyly zveřejněny.

S úpravami "rekordního" Chironu pomohli italští experti z firmy Dallara Automobili, kteří vyrábí podvozkové komponenty pro závodní vozy. Chiron byl prodloužen o 25 cm, zadní spoiler byl odstraněn a také bylo přepracováno výfukové potrubí s cílem snížení odporu vzduchu. Upravené aktivní zavěšení je ovládáno systémem, který laserem kontroluje světlou výšku.

Použitý motor má původ v konceptu Centodieci a disponuje výkonem 1600 koní. Podle Johna Hennesseyho, který si také dělal zálusk na metu 300 mil za hodinu, je toto číslo nepravděpodobné a reálný výkon se blíží dvěma tisícům koní. U předchůdce Chironu - Bugatti Veyron - bylo potřeba dalších 200 koní u verze Super Sport pro zvýšení maximální rychlosti o pouhých 23 km/h. Je však pravdou, že Chironu pomohly aerodynamické úpravy a výkon motoru nebylo nutné tolik zvyšovat.

Bugatti se také dušovalo, že se dále nehodlá účastni honby za nejvyšší rychlostí. Vypadalo to tedy, že 490 km/h už Chiron nepřekoná. Podle zdrojů z automobilky je však upravený Chiron schopen ještě vyšší rychlosti. Testovací trať Ehra-Lessien je umístěna v nadmořské výšce 50 m n.m, což znamená relativně vysoký odpor vzduchu oproti místu s vyšší nadmořskou výškou a tím pádem nižší hustotou vzduchu. V Nevadě na silnici 160, kde se konala rekordní jízda Koenigseggu Agera RS, by byl upravený Chiron schopen dosáhnout rychlosti až 515 km/h. Tak si počkejme, kdo tedy nakonec metu 500 km/h pokoří.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy