Amerika řeší nový problém, kvůli Číně si rozvrtá zem

Ilustrační foto | foto: pixabay.com

Elektromobilita zažívá v posledních letech rapidní nárůst na popularitě, což samozřejmě přináší řadu pozitiv i negativ. Jedním z nejčastěji opakovaných negativ je pak neustále rostoucí poptávka po bateriích, k jejichž výrobě je však zapotřebí získat nemalé množství vzácných kovů. A právě to se nyní americká vláda rozhodla řešit.

Americká senátní komise pro energetiku a přírodní zdroje měla v úterý slyšení, jehož cílem je aktualizace dokumentu zvaného „American Mineral Scurity Act (AMSA). Všem totiž začíná být jasné, že poptávka pro minerálech potřebných k výrobě elektromobilů bude v následujících letech už jen vzrůstat.

Jedním z hlavních cílů modifikované legislativy má mít například urychlení vydávání povolenek pro nové doly, což by mělo Američanům pomoci snížit náskok Číny v odvětví výroby baterií pro elektromobily, jak uvádí s odkazem na agenturu Reuters web The Drive.

Data z úřadů pro geologický průzkum (USGS odhadují, že na území USA se může nacházet až 35 000 tun minerálních rezerv lithia, které je zásadním komponentem pro výrobu Lithium-Ion baterií a Lithium-polymerových baterií. Výraz „minerální rezervy" by přitom měl označovat pouze množství, které je ekonomicky výhodné vytěžit při současných cenách. USGS i mnohé společnosti v oboru se však shodují, že skutečné množství lithia pod USA může být podstatně větší.

Některé automobilky, včetně Tesly, přitom již dříve varovaly, že rapidní nárůst poptávky po lithiu a dalších kovech využívaných v bateriích, jako je například kobalt nebo měď, může způsobit celosvětový nedostatek těchto materiálů. A svůj podíl na tom může mít i nedostatečně rozvíjený a modernizovaný těžební průmysl. Ostatně některé materiály, jako je třeba Kobalt, pochází převážně z rozvojových zemí jako je Kongo, kde v dolech běžně pracují i děti a o všeobecných lidských podmínkách snad ani nechceme mluvit.

V případě Kobalt je pak údajně zatím nejisté, zda se vůbec na území USA nějaké ložisko nachází. Služba USGS navíc primárně vychází z dat získaných od soukromých společností, neboť vlastní analýza materiálů by spotřebovávala ohromného času i financí.

Pokud by tedy došlo na schválení upraveného dokumentu AMSA, mělo by urychleně dojít k hledání jak nových ložisek Kobaltu, tak i nových velkých ložisek lithia a mědi.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy