Podle statistik zemřelo za posledních pět let o prázdninách 693 lidí, z toho jen v loňském roce jich bylo 147. To znamená mimo jiné, že v průměru zemřou na našich silnicích každý prázdninový den více než dva lidé. V ostatních měsících je tento průměr 1,7 osoby na den. Aby se číslo snížilo, stačila by mnohdy rychlejší nebo kvalitnější pomoc posádek aut, jedoucích kolem nehody. A právě na tuto skupinu cílí nová série deseti spotů „Ty to zvládneš,“ kterou realizuje asociace Záchranný kruh ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem, ostatními složkami Integrovaného záchranného systému a oddělením BESIP ministerstva dopravy.
Jednotlivá videa upozorňují na nejčastější chyby při dopravních nehodách, kterých se dopouštějí samotní zachránci. Součástí kampaně je i instruktážní video zaměřené na správný postup při řešení dopravní nehody laickou veřejností i profesionály. Klipy natočila společnost Vachler Art Company v čele se zkušeným režisérem a kameramanem Jiřím Studničkou. Ve spotech se objevují i známi herci, například Jana Stryková či Martin Stránský, jenž navíc celé kampani propůjčil svůj hlas. Vedle spotů jsou součástí kampaně i grafické vizuály, odkazující na webové stránky celého projektu, kde jsou umístěny rady jak postupovat v případě dopravní nehody.
Ačkoliv v průběhu roku stojí za nejvíce nehodami nepřiměřená rychlost, o prázdninách je to nesprávný způsob jízdy (nevěnování se řízení nebo přejetí do protisměru), za nějž zaplatilo o loňských prázdninách životem 60 lidí. „Řidiči podceňují únavu, která je potkává na delších cestách. Vyjíždějí těsně po práci, aby ušetřili vzácný čas dovolené, a nastřádaný stres předchozích pracovních dní se rychle projevuje,“ vysvětluje šéf BESIPu Martin Farář. Vedle spotů, které ale nejsou zaměřeny přímo na tuto problematiku, vydal BESIP také takzvané „Desatero bezpečného návratu,“ tedy rady, jak eliminovat riziko dopravní nehody s fatálními následky.
Základem je kontrola technického stavu vozidla, tedy tlaku v pneumatikách nebo funkčnosti osvětlení, respektive plná povinná výbava. Nezbytnou součástí je rovněž přítomnost dokladů a pojištění vozidla, případně také osob a pobytu, pokud se vydáváte na zahraniční dovolenou. Pozor by si řidiči měli dávat na dopravní předpisy, které se v každé zemi odlišují, s čímž souvisí také dodržování povolených rychlostí a bezpečné vzdálenosti. Především pro řidiče je důležité pořádně si před cestou odpočinout a během ní pravidelně doplňovat tekutiny a dělat přestávky, ideálně co dvě hodiny. Důležité je, aby se řidič během samotné jízdy nerozptyloval psaním SMS zpráv nebo telefonováním, do stejné kategorie rovněž spadá zabavení dětí, pokud jsou ve voze. Bezpečnost celé posádky ovlivňuje správné uchycení nákladu. Ale vůbec nejdůležitější radou je nikam nespěchat, raději zvolnit a do cílové destinace dojet o něco později. Protože je lepší dorazit pozdě než vůbec.