Designéři, módní návrháři, vizionáři, soudobí umělci, mezinárodní média a prominentní osoby mohli na vlastní oči spatřit, jak významní avantgardní umělci obtiskli své nápady na karosérie vozů BMW
řady 1.
Na přehlídce nazvané „Curious Wishes“ v „Palais de Tokyo“ v centru Paříže se mísily myšlenky a obrazy s vynikajícími uměleckými vizemi. BMW řady 1 se proměnilo v lifestylový objekt a plátno, na němž dali umělci volný průchod své kreativitě. Celá akce se nesla v duchu Warholovy Fabriky, která posloužila jako základní koncept.
Šest nejpřednějším magazínů píšících o módě a stanovujících v tomto oboru nové trendy vybralo po jednom umělci, který mohl popustit uzdu své fantazii a přetvořit BMW řady 1. Své výsledky předvedli vybraní umělci na „Curious Wishes“ , které bylo svědkem jedinečného představení. Umělci ukázali své vize zcela spontánním, nečekaným a impulsivním způsobem. Akce byla plná bezprostřednosti a vzrušení.
Časopis Playboy (německá mutace) vybral za svého tvůrce Wolfganga Flatze, který udělal z BMW 1 pekelný automobil. Vnějšek vozu posel otvory, skrz které prosvítají světla jako plameny. Své dílo pojmenoval FLATZ podle luciferovy dcery. Lucie stojí v křiklavém protikladu proti běžným masovým produktům. Fatzovo dílo je součástí série „Physical Sculpture“.
Gloria Friedmannová proměnila své BMW na Noeovu archu. Do auta, na něj, všude rozmístila vycpaná zvířata. Vedle toho patří k dílu i dívka zpívající prosebnou modlitbu. Německá umělkyně žijící už delší dobu v Paříži nazvala svou instalaci „Play Back z Edenu“. Tento projekt podpořil francouzský magazín Numero.
Práce nizozemské umělkyně žijící v New Yorku Jacqueline Hassinkové se nejvíce zabývá tématem ženskosti a síly. Její série dostala název „Car Girls“. Za projektem Jacqueline Hassinkové stál magazín „Vogle Hommes International“.
Další zúčastněný umělec, Miltos Maneta, namaloval velkoplošný obraz zobrazující BMW 1 spolu s dívkou. Při jeho prezentaci se odehrálo představení, které obraz reprodukovalo. Dívka použila BMW 1 jako svou hračku. V Řecku narozený malíř žije a pracuje v Paříži a Los Angeles, tvořil pod záštitou magazínu Purple.
Už 40 let platí za jednoho z nejlepších nizozemských designérů Swip Stolk. BMW řady 1 pokryl vrstvou z černé gumy. Výčnělky, které umělec umístil pod gumu, lákaly hosty k tomu, aby auto pohladili a dotýkali se ho. Dílo nazvané „under the skin“ se doslova vrývalo pod kůži. Swipa Stocka vybral Zoo Magazine z Nizozemska.
Kez Glozier, v sedmnácti letech nejmladší zúčastněný umělec, přenesl své obrazy na BMW 1 v modré metalické barvě. Vůz pomaloval zcela podle svého gusta a použil přitom různé materiály jako například novinový papír nebo ubrousky, černou barvu, lepidlo a diapozitivy. Glozier udělal ze svého auta gotickou kreaturu, odstrašujícího tvora. Nasadil mu tykadla, a vdechnul mu tak život, který se vznášel jakoby v mlze vycházející z jeho boků. Mladého umělce objevil magazín „Dazed and Confused“ z Velké Británie.
Text a foto: BMW ČR
Umění: šestkrát jedinečné BMW řady 1
Výjimečná mezinárodní umělecká událost organizovaná společností BMW obohatila módní přehlídky v Paříži.