Automobilka v Kolíně vyrábí vozy Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1. Přibližně desetina z teěhto vozů bude muset do servisů, protože všechny tři vozy mají společný technický základ a závada se tak neomezuje jen na Toyoty.
U Toyoty se svolávací akce týká téměř dvou milionů vozů, kromě zmíněného Ayga jde o vozy iQ, Yaris, Auris, Corolla, Verso, Aventis a RAV4, tedy téměř kompletní flotilu menších a středních vozů.
Problém v tomto případě není, jak některá média chybně informovala, v koberečku, ale v mechanismu pedálu. Ten se při kombinaci několika faktorů, především opotřebení a znečištění, může zanést, což způsobí větší tření v mechanismu. Pedál poté půjde hůře sešlápnout, především se ale bude pomaleji vracet do základní polohy a v krajním případě se může i zaseknout, což může způsobit nekontrolovatelné přidávání plynu.
Tato závada se na naprosté většině vozů nikdy neprojeví, přesto budou všechny vozy se špatně navrženým plynovým ústrojím opraveny. V případě, kdy má majitel vozu pocit ze špatné funkce plynu, může se na servis obrátit ještě před zahájením svolávací akce.
Toyota v souvislosti s případem čelí v USA rozsáhlé žalobě. Ač to sama popírá, podle žalobců o závadě ví již delší dobu, přičemž nekontrolovatelné přidávání plynu mělo vyústit již v šestnáct mrtvých a 243 zraněných.
Závada řidiči nijak nebrání v sešlápnutí brzdy, sešlápnutí spojky ani vyřazení na neutrál a to ani u automatické převodovky.