Nový ministr dopravy Gustáv Slamečka řekl MF DNES, že se jeho úřad touto myšlenkou zabývá. "Takovýto krok je však nejprve potřeba projednat s vládou," dodal.
Naposledy se cena dálničních známek zvyšovala loni. Pro osobní auta kupon podražil z 900 na 1000 korun, majitelé nákladních aut nad od 3,5 do 12 tun pak namísto sedmi tisíc platí osm. Podobným tempem by podle Slamečky mohla vzrůst cena i v příštím roce. "Vycházím z toho, že se loni a letos rozšířila dálniční síť o desetinu, takže bychom uvažovali o zvýšení ceny v podobném rozsahu," doplnil Slamečka. Pokud by se ministerstvo drželo čísel dělitelných stem, platili by řidiči "osobáků" za roční kupon v příštím roce 1100 korun.
Do státní kasy by o desetinu dražší dálniční známky mohly přinést navíc necelých 300 milionů korun. "Loni se prodaly dálniční kupony za 2,67 miliardy korun," řekl mluvčí Státního fondu dopravní infrastruktury Karel Hanzelka.
Letos by navíc mohlo být naposledy, kdy řidiči lepí na svá čelní skla malé čtvercové známky. Začátkem června mají poslanci rozhodnout, zda je nahradí elektronické viněty – krabičky, které by si řidiči nabíjeli potřebnou sumou peněz. Poslanec Oldřich Vojíř, který je jedním z tvůrců novely, tvrdí, že viněty přinesou během pár let úsporu, stát by ušetřil na tisku známek. Výhodou vinět pro řidiče by měla být jejich přenositelnost, mohli by si také zvolit libovolný začátek platnosti. Dnes to lze u týdenních a měsíčních známek. "Do budoucna by mohly být viněty využité i tak, že by umožnily platit podle počtu ujetých kilometrů, nikoliv si předplatit užívání dálnice na určitý čas,“ uvedl Slamečka.