Automobilka tak získá finance, které jí umožní dokončit alianci s italskou firmou Fiat.
Někteří zajištění věřitelé automobilky ale v pondělí vyjádřili nesouhlas s prodejem podílu automobilce Fiat. Jiného názoru jsou pak někteří odboráři. Předseda odborové organizace UAW Ron Gettelfinger v pondělí oznámil, že odborový fond zdravotní péče chce svůj podíl prodat, co nejdříve to bude možné.
Automobilka Chrysler požádala minulý týden o ochranu před věřiteli, čímž se dostala do stavu bankrotu. Vládní úvěr, který firma získá, má být použit na restrukturalizaci zdravých částí podniku a následný prodej italskému Fiatu. Podle americké vlády by měl ozdravný proces skončit do 30 dnů. Prezident Barack Obama by rád prodej dokončil do 21. května.
Podle Reuters je bankrot Chrysleru jedním z největších bankrotů v historii USA.
Automobilka vloni hospodařila se ztrátou 16,8 miliardy dolarů (asi 338,5 miliardy korun). V letošním roce by se ztráty mohly snížit na 4,7 miliardy dolarů.
Fiat má v plánu, kromě koupě aktiv Chrysleru, převzít i evropské automobilky koncernu General Motors (GM). Šéf Fiatu Sergio Marchione v pondělí představil v Berlíně plán na převzetí automobilky Opel. Podle dřívějších informací má Fiat zájem také o problémový Saab. Generální ředitel švédské automobilky Jan-Ake Jonsson ale v úterý vyvrátil, že by mezi oběma stranami již došlo k jednání. "Nevedeme s Fiatem žádná jednání," řekl Jonsson.
Automobilka Fiat by ze svých nových akvizic vytvořila největší evropskou a druhou největší automobilku na světě hned po japonské Toyotě. Celkem by mohl nový koncern Fiatu generovat ročně až 100 miliard dolarů a jeho prodeje by mohly dosáhnout šesti až sedmi milionů aut ročně.