O tom, že módní vlna SUV přináší pro automobilový provoz plno problémů se již napsalo plno slov.
Mluví se o negativním ekologickém dopadu, neboť velká auta bývají i těžší a zkrátka těžší auto je třeba rozhýbat spálením větší porce benzínu.
Méně už se ale mluví o dopadu na bezpečnost. A právě o tom vypráví dnešní video.
Vzhledem k tomu, že ne každý dokonale rozumí angličtině, dovolím si výsledky testu jejich důvody převyprávět vlastními slovy. Obrázek si nakonec udělejte i z videa.
Největší zádrhel nastává při havárii, kdy 4x4 narazí libovolnému nízkému vozidlu do boku. Představme si nyní jak auto a nárazník SUV vypadají.
Auto má při nárazu do boku jen velmi špatnou ochranu a proto se z ní snaží vytěžit maximum. Základem je podlaha. Právě ta je tím opravdu tuhým dílem, který při nárazu absorbuje maximum energie tak, aby pevné části v co nejmenší míře zasáhly posádku. Pomáhá ji i boční sloupek, ten je ale opravdu pevně ukotven jen v podlaze, střecha příliš pevná není, takže jeho absorpce není příliš vysoká.
Jinak řečeno – narazí-li do boku auta cokoliv, v ideálním případě směřuje maximum energie do podlahy. Čím více energie jde do sloupku na úkor podlahy, tím větší je deformace prostoru pro posádku.
A teď se podívejme na SUV. Snaha je dostat auto „na špičky“, aby byla zachována průchodnost terénem. Proto je zvýšený podvozek, nárazník je uzpůsoben nájezdovému úhlu.
Tím pádem, při srovnání – nárazník SUV často začíná až nad podlahou jiných aut. Jinak řečeno – při jejich vzájemné boční kolizi jde na podlahu jen minimum energie, zatímco většina jde do bočního sloupku a dalších prvků karoserie. To je pro posádku vozu katastrofa, jak ostatně uvidíte na videu.
Výrobci SUV se snaží a hlavní výztuhy umisťují co možná nejníže tak, aby byla šance, že tyto nosné prvky se střetnou s podlahou aut, avšak tato šance se liší kus od kusu, náraz od nárazu.