Při koupi ojetého vozidla se vyhněte cenám pod 80 tisíc. Podle odborníků jsou tyto vozy většinou vždycky ve velmi špatném stavu. Kategorie vozů od 150 tisíc bývá už v lepším stavu, ale i zde buďte na pozoru. A dokonce ani dražší auto v hodnotě nad 250 tisíc nemusí být vždycky v pořádku. Nenakupujte proto jen podle toho, jak je auto naleštěné. Naleštit si můžete sami doma jakýkoliv vrak, důležité je, co má pod kapotou.
Pokud se rozhodnete vozidlo koupit, vyžádejte si od něj protokol o technickém stavu. Prodejce vám ho musí ukázat, ale pokud si o něj neřeknete sami, pravděpodobně to neudělá. V tomto protokole jsou údaje o opotřebení vozu. Pro vaši orientaci je výborné, pokud jsou jednotlivá kritéria ohodnoceny stupnicí bodů, ale většina prodejců používá dotazníkový systém. V něm se zatrhne pouze ano nebo ne. Tak se dozvíte, jestli je díl opotřebovaný, ale už ne do jaké míry.
Je třeba také pečlivě prohlédnout podvozek, proto se nenechte od prodávajícího odbýt, když vůz zvedne na podvozku jen do výše pasu. Vezměte si sebou technika, který vám pomůže objektivně zhodnotit stav vozidla.
Pozor si také dejte na zkušební jízdu. Je pravděpodobné, že vás prodávající vezme na krátký úsek s hladkým povrchem. Vy si ale vyzkoušejte pomalé rozjezdy, při kterých dbejte na to, aby nedocházelo ke škubání. Při brždění nesmí vůz táhnout do stran.
Pozor si také dejte na možnost financování, pokud nebudete platit hotově. Některé leasingy, které bazary nabízejí jsou velmi nevýhodné, i když se to na první pohled nezdá. Pokud už si peníze budete půjčovat, udělejte to raději prostřednictvím bankovních úvěrů.