Pokud nenastartujete, nebude to ještě to nejhorší. Existují i případy, kdy se auto samo vznítí. Hlodavci ohlodají izolaci z elektrické kabeláže auta. Snadno pak může dojít ke zkratu a auto začne hořet.
Zoologové nedokáží říct, co hlodavce nutí překusovat v autě kabely. Jednou z možných variant vysvětlení je, že je odstraňují jako překážky v lezení. Pokud vám hlodavci takto poškodí vozidlo, jeho oprava nebude lacinou záležitostí. Záleží na vážnosti poškození, značce auta, ale určitě vás to přijde i na tisíce. Jsou i takoví řidiči, kteří řeší překousané kabely i několikrát za zimní sezónu.
Na pomoc pojišťovny se také nemůžete spolehnout. Havarijní pojištění se na poškození auta hlodavci nevztahuje. Výjimkou je pouze případ, kdy se auto kvůli poškozeným kabelům vznítí. Havarijní pojištění se totiž vztahuje i na požáry.
Proti hlodavcům se ale můžeme bránit. Není to ovšem jednoduché. Mezi lidmi kolují odborné rady i babské recepty. Žádná zaručená pomoc bohužel neexistuje. Někteří například balí kabely do plastu, ale to je pro hlodavce pouze překážka.
V servisech vám také mohou namontovat speciální elektronické zařízení, které hlodavce odpuzuje. Zařízení vydává nepříjemný, tichý, vysoký tón, který se zapne okamžitě po vypnutí motoru. Bohužel zvuk slyšíme i lidským sluchem. A přestože je tichý, není zrovna příjemný. V létě, když zaparkujete pod otevřeným oknem, vás sousedi určitě nepochválí. Navíc tento přístroj ani zvuk co vydává, není ještě mezi lidmi příliš znám, a proto často ,,pískající“ auto vzbuzuje zvědavost i údiv kolemjdoucích.