Zámky u dveří jsou s námi 45 let. Jak bude vypadat zamykání budoucnosti?

Ilustrační foto | foto: Pexels.com

Centrální zamykání aut, které dnes všichni považují za samozřejmost, představila německá skupina Kiekert již v roce 1974. Za 45 let prošly zámkové systémy rozsáhlým vývojem. Zámky mají stále víc bezpečnostních prvků, aby ochránily posádku v autě, ale i chodce při nehodách. ČTK to řekl výrobní ředitel společnosti Kiekert Petr Kuchyňa.

"Zámek musí umožnit pohodlný vstup a výstup do vozidla, zabránit otevření dveří při případné kolizi a po havárii také zajistit možnost opuštění vozidla i přístupu záchranných složek do automobilu," řekl Kuchyňa.

V současnosti jsou proto kliky se zámkem propojené bovdeny, díky nimž se nezablokuje otevírací mechanismus. Novinkou je elektronický zámek E-latch, který bovdeny již nepotřebuje, otevře dveře pomocí signálu z mikrospínače. Auta již mají běžně dětské pojistky, mechanické jsou nahrazovány elektrickými. Pojistku aktivuje řidič, řekl Kuchyňa.

Nové zámky mají takzvaný systém Active Inertia, který zabrání neúmyslnému otevření dveří při nehodě. "Systém během nárazu rozpojí zámek od vnější kliky dveří. Díky této inovaci došlo k výraznému snížení hmotnosti zamykacích systémů, což napomáhá ke snižování emisí. Zároveň jsme redukovali počty dílů," řekl Kuchyňa.

Zdokonalením bezpečnosti provozu je také aktivní zámek přední kapoty s instalovanou pyropatronou. V případě srážky s chodcem pyropatrona vystřelí kapotu o několik centimetrů nad motor a zmírní zranění dopadajícího chodce, který by jinak spadl plnou vahou na kovové motorové díly. "Další inovací je pak umísťování kamer a senzorů, které brání v otevření dveří, pokud se blíží jiné vozidlo či cyklista," řekl Kuchyňa.

Nová auta se již také automaticky zamykají při rychlosti nad 20 kilometrů v hodině, funkce double lock umožní, že se dveře nedají po zamčení otevřít ani zevnitř. "Zloději tedy nepomůže rozbití okénka. U dodávek je zámek navíc chráněn plechovým krytem, který zamezuje jeho neoprávněnému odemknutí," řekl Kuchyňa.

Inovace ovšem zvyšují náklady na výrobu. Samotný zámek má stále více funkcí, skládá se z více dílů a vyžaduje mnohem větší přesnost komponentů i přesnost při výrobě.

"Abychom byli schopni vyhovět stále rostoucím požadavkům na kvalitu a udržet náklady na odpovídající úrovni, musíme kromě našich výrobků neustále inovovat také celý výrobní proces. Zaměstnanci jsou odměňováni za každý podaný zlepšovací návrh a dostávají podíl z úspor. Ve výrobě je také stále více plně automatických stanic a robotů, které nahrazují rutinní a obtížnou lidskou práci," řekl Kuchyňa.

Německá skupina Kiekert postavila závod v Přelouči v roce 1993. V továrně aktuálně pracuje kolem 2900 lidí. Ročně vyrobí 47 milionů zámků. Zámky se montují do aut mnoha světových automobilek. Koncern Kiekert drží asi třicetiprocentní podíl na světovém trhu. "Budoucnost bude také patřit automobilům, které budou samy otevírat cestujícím dveře, aniž by někdo musel tahat za kliku dveří," dodal Kuchyňa.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy