Jak proti propíchnutí pneumatiky? Druhou vnitřní vrstvou.

| foto: Archiv AutoRoad.cz

Defekty trápí motoristy již skoro od samého počátku. Výměna kola je nepříjemná, proto se konstruktéři snaží pneumatiky před defektem nějak chránit, často se používají pneumatiky schopné dojezdu i po defektu, na Autosalonu se ale představí systém, který dokáže defektu zabránit.

Od doby, kdy pan Dunlop omotal první tříkolku gumovou hadicí a vynalezl tak první pneumatiku (vlastně druhou, ale ta první už byla tou dobou dávno zapomenuta), řeší motoristé problém. Co s píchlou duší?

Pneumatika, dnes již bezdušová, je konstrukčně gumovým pláštěm se zalitými ocelovými výztuhami. Potíží této gumy je, že je poměrně tuhá a málo pružná, takže se na rozdíl od nějaké pružnější gumy nedokáže po vpichu sama zase zacelit.

Toho docela chytře využil výrobce zajímavého přípravku Tyreguardian (neboli ochránce pneumatiky). Funguje docela prostým způsobem, přes ventilek se pneumatika napustí viskózní kapalinou, která se krátkou jízdou rozlije rovnoměrně po celé pneumatice a zaschne. Výhodou výrobku je, že se ho používá něco přes sto mililitrů, přičemž pneumatika bez ráfku váží kolem šesti kilo, což znamená, že aplikací neutrpí jízdní vlastnosti, komfort, ani maximální rychlost, je proto použitelný i pro rychlé vozy. Dnes často používané pneumatiky runflat zhoršují jízdní vlastnosti i komfort jízdy.

Díky přípravku se na vnitřním povrchu pneumatiky vytvoří tenký film, který se vzhledem ke své vysoké pružnosti po průrazu zase zacelí a zabrání úniku vzduchu z poškození, přičemž výrobce garantuje samozacelení průpichu o průměru 6 mm, to můžeme srovnat se šířkou propisovačky. Takovéto poškození potom řidič vůbec nezpozoruje, ačkoliv jinak by z pneumatiky začal unikat vzduch.

Vzhledem ke slušné ceně kolem tisícovky pro sadu peumatik Tyreguardian nezní nezajímavě. Časopis European Car ho navíc vyhlásil výrobkem roku 2009 po testu, kdy Tyreguardian zabránil defektu širokému 7,5 mm. Novinku hodlá dovozce prezentovat i na Autosalonu Brno, který probíhá na počátku měsíce června.
 
Zdroj & foto: Tyreguardian.cz

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy