Proč je dehydratace stejně nebezpečná jako opilost? Opatrní buďte zvláště v chladných měsících

Inteligentní povlak, dehydratace | foto: Nissan

Automobilka Nissan vyzývá řidiče, aby si pořádně „přihnuli z láhve“ – ale vody, ne alkoholu – aby zvýšila povědomí o tom, jaký může mít dehydratace dopad na bezpečnost na silnicích. Zatímco nebezpečí řízení po konzumaci alkoholu jsou dobře známá, poměrně málo je prozkoumaná bezpečná úroveň hydratace řidičů.

Studie z roku 2015 ukázala, že řidiči, kteří vypili jen doušek vody (25 ml) za hodinu, se na silnici dopouštěli dvojnásobku chyb než ti, kteří byli řádně hydratovaní. Počet chyb byl ekvivalentní tomu, čeho se dopouštěly osoby s obsahem alkoholu v krvi 0,08 %. Objevovaly se takové chyby, jako je pozdní brzdění, kolísání směru uvnitř jízdního pruhu a dokonce i přejíždění hranic jízdních pruhů.

Zhruba dvě třetiny řidičů navíc nedokázaly rozpoznat příznaky dehydratace – únavu, otupělost, bolest hlavy, pocit sucha v ústech a zpomalené reakce. Tento problém může vyřešit obyčejné pití většího množství vody. Studie z roku 2013, provedená dvěma univerzitami, ukázala, že lidé, kteří před plněním mentálních úloh vypili půl litru vody, měli o 14 % rychlejší reakční čas než osoby, které se nenapily.

Vzhledem k tomu, že každý šestý člověk již nyní využívá nositelné technologie, se Nissan inspiroval v odvětví péče o zdraví a dobrou kondici a představil možné využití vyspělých „chytrých“ materiálů v automobilovém průmyslu v budoucnosti. Ve spolupráci s holandskou designérskou značkou Droog integroval do crossoveru Nissan Juke nejmodernější povlak s technologií vnímání potu s označením SOAK. Díky jeho aplikaci na volant a přední sedadla vozu Juke je výsledkem jednoduchý, a přesto účinný výstražný systém, který řidiče upozorní na to, že by měli pít více vody.

Povlak SOAK funguje velmi jednoduše, změní barvu, když se dostane do kontaktu styku s potem – například na dlaních nebo oděvu osob po cvičení. V případě dehydratace se povlak SOAK zbarví žlutě a po doplnění tekutin se zbarví modře.

Dr. Harj Chaggar, lékařský poradce stáje NISMO, k tomu říká: „Zatímco mnoho sportovců dobře ví o nutnosti hydratovat, mnoho lidí mimo oblast sportu stále neví o dopadu dehydratace na fyziologické funkce organismu. Technologie vnímání potu zabudovaná do automobilu je inovativním způsobem, jak na to poukázat a působit preventivně přímým upozorněním řidiče.“

Inovativní povlak SOAK je dílem výzkumnice a designérky Paulien Routs ze společnosti Droog. Paulien k tomu řekla: „Povlak SOAK jsem původně vytvořila pro použití na sportovních oděvech. Mojí vizí je vytvářet inovativní řešení, která jejich nositeli nějakým způsobem pomáhají, využívat nové technologie, aby do módy a textilu vnesly nové funkce a přinesly nové způsoby interakce s naším zdravím a tělem.“

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy