Předchůdce Bentaygy a Cullinana? Neorion Chicago přinesl luxus do terénu

Neorion Chicago | foto: wheelsage.org

O řeckém automobilovém průmyslu se moc často nepíše, vzhledem k absenci jakékoliv mainstreamové automobilky z tamních končin. V Řecku vyráběné vozy ale často dokázaly zaujmout originálním přístupem.

Nedávno jsme vám ukázali moderní projekt vozu nazvaného Korres P4, který se úspěšně pokusil spojit supersport se schopným off roadem. Už dávno předtím se ale pokusil do terénu dostat nezvyklý vůz jiný řecký snílek.

Neorion je jedna z nejstaších řeckých průmyslovách firem, založená už v 19. století. Zpočátku se věnovala především stavbě lodí, v 70. letech 20. století se ale Neorion, tehdy už ve vlastnictví řeckého milionáře Giannise Goulandrise, pustil i do stavby vozidel. V roce 1972 proto Goulandris odkoupil britského výrobce minivozů Enfield Automotive a přestěhoval výrobu z Isle of Wright na řecký ostrov Syros.

Neorion Chicago | foto: wheelsage.org

Malý elektrický Enfield-Neorion 8000 ale nenaplňoval sny Goulandrise, ten plánoval výrobu poněkud zajímavějšího vozu. Kromě elektromobilů chtěl vyrábět i spalovací vozy a jedním z jeho nápadů byl terénní luxusní sedan s retro vzhledem. Jeho vývoj byl svěřen řeckým konstruktérům v čele s Georgiosem Michaelem.

Po osmi měsících byl představen do té doby nevídaný vůz. Neorion Chicago, jenž byl inspirován americkými koráby z předválečných let. Na ty odkazovala vysoká chromovaná maska chladiče a volně stojící světlomety nad blatníky. Blatníky samotné trčely z boků jinak docela konvenčí karosérie a táhly se od předku, přes stupačky pod dveřmi až po záď. Designér, který nakreslil první variantu vozu a jehož jméno bylo spojováno i s výsledným strojem, se ale od výsldku distancoval. Dle jeho názoru finální Chicago vypadalo jako horský dinosaurus a důvodem byl až přílišný vliv Goulandrise na designéry.

Neorion Chicago | foto: wheelsage.org

Ocelový podvozek vozu byl postaven v loděnicích Neorion ve městě Ermoupoli, na který byla posazena hliníková karosérie s výztuhami pro zvýšenou bezpečnost. Technika pocházela z Jeepu Wagoneer, pod kapotou se tak ukrýval osmiválec o objemu 5,9 litru a výkonu 177 kW, který na všechny kola přenášela automatická převodovka.

Neorion opravdu připravoval sériovou výrobu svého unikátu, byla postavena i linka pro produkci. Rozpracovány však byly jen čtyři vozy, když se změnily pravidla pro prodej nových vozů v Řecku a z už tak drahého Chicaga se rázem stál neprodejný stroj. Vznikly tak nakonec jen dva kusy, které si oba našly cestu do soukromých rukou. Oba vozy se dochovaly do současnosti, jeden v Řecku a druhý byl po delší době nalezen v Británii a následně odeslán k renovaci do Řecka.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy