Majitelé vozů na elektrický pohon svůj nákup velmi často zdůvodňují tím, že provoz takového auta je v podstatě bezúdržbový. Žádné výměny filtrů, olejů, drahých vstřikovačů nebo nedej bože filtrů pevných částic. Prý jen jezdíte a nic neřešíte. Námitky o poklesu kapacity akumulátorů a tím snižování dojezdu i tržní ceny ojetého auta obvykle odpálkují s tím, že žádný pokles nemáte šanci poznat a všechno funguje, jak má.
Jenže nejnovější průzkumy tvrdí něco docela jiného. Během prvních 5 let provozu elektromobilu klesá kapacita akumulátorů v průměru o 20 procent. Vezmeme-li v potaz, že drtivá většina takových aut nabízí z fabriky reálný dojezd sotva 200 km, přichází každý rok vlastník o 8 km a za první pětiletku mu zbude jen 160 km, v zimě pak ještě méně. A pokud by vás to zajímalo, každý den se tak zkrátí dojezd o 22 metrů.
O poznání lépe než konvenční elektromobily zavedených výrobců, jako jsou třeba Volkswagen e-Golf, Nissan LEAF, KIA Soul EV nebo BMW i3, fungují akumulátorové sety americké Tesly. Ve veřejně dostupných údajích není problém narazit na 4 roky staré Modely S P85 s nájezdem kolem čtvrt milionu kilometrů, jejichž kapacity poklesly jen o 7-10 procent. To je skvělý výsledek, protože dojezd plně nabité Tesly se i tak pohybuje kolem 360 kilometrů, o čemž si může dosavadní konkurence nechat stále jen zdát. Elon Musk se nechal slyšet, že jejich baterie byly dokonce testovány na vzdálenost 500 000 mil, tedy 800 000 kilometrů. I tehdy prý jejich kapacita stále přesahovala 80 procent.
Nezbývá než doufat, že společně s prodlužováním dojezdu i u dostupnějších elektromobilů, rozšiřující se sítí dobíjecích stanic a poklesem cen samotných akumulátorů, se jejich stárnutí a pokles kapacit bude stávat skutečně nedůležitou a okrajovou záležitostí. Tedy přesně tak, jak nám už nyní tvrdí jejich příznivci.