Co udělat po koupi ojetého vozu? Tyto kroky by měly být samozřejmostí

Antonín Marek / AutoRoad.cz, 6. listopadu 2018, 12:05 Google+

Koupě ojetého vozu je vždy spojena s riziky, které majitelé nových automobilů řešit nemusí. Řadě z nich se dá předejít pečlivému výběru, ovšem v některých případech nemáme jinou možnost, než z nároků slevit. Jak tedy postupovat po koupi automobilu, abychom měli s jeho provozem co nejméně starostí? Pojďme se podívat na několik užitečných bodů.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: youtube.com

Sdílejte článek

Trh s ojetými automobily je obrovský a nabízí tak řadu možností. Někdo si zde pořídí svůj první automobil, jiní si zde plní sny o voze prémiové třídy, který by si jako nový nemohli dovolit. Současně se však ke koupi vozu „z druhé ruky" vztahuje řada dalších kroků, rizik a úskalí, která majitelé nových automobilů řešit nemusí.

img-responsive

Ilustrační foto | foto: youtube.com

Co je tedy potřeba udělat po pořízení ojetého vozu? Důkladná kontrola, ideálně s mechanikem, by měla proběhnout ještě před podpisem kupní smlouvy. Ani po pořízení vozu však práce nekončí. Jak upozornil web CarFromJapan.com, majitelé ojetých vozidel by rozhodně neměli opomenout ani následující kroky:

Vyřídit papírování

Hned prvním krokem by mělo být vyřízení veškerého papírování a právních formalit, mezi které patří převod vozu, sjednání pojištění či připojištění nebo úhrada všech poplatků. Pokud ale kupujete vůz od autobazaru, existuje velká šance, že vám s těmito formalitami prodejce pomůže.

Najít a opravit menší problémy

Jakmile máte vůz doma, je vhodné zaměřit se na veškeré drobnosti, které vyžadují pozornost. Ať už jde o výměnu prasklých žárovek, čištění interiéru nebo doplnění chybějících drobností v příslušenství. Zkrátka všechny drobné opravy, které zvládnete bez pomoci a s minimem úsilí. Jakmile totiž začnete vůz používat, je velice pravděpodobné, že už se k nim nedostaneme.

Svěřit vůz důvěryhodnému mechanikovi

Pokud jste vybírali vůz skutečně pečlivě, pravděpodobně jste si s sebou vzali k jeho prohlídce i zkušeného mechanika. Nezapomínejte ale ani na prohlídku po koupi automobilu, která bude bezesporu důkladnější a váš mechanik bude mít lepší prostor k odhalení méně patrných problémů. Navíc můžete mechanika požádat i o provedení prací z následujících bodů.

img-responsive

Ilustrační foto | foto: pixabay.com

Výměna kapalin a filtrů

Po koupi ojetého automobilu se vyplatí provést výplach, doplnění nebo výměnu všech provozních kapalin. Nenechte se uchlácholit tvrzením o nedávné výměně oleje a raději ji proveďte znovu a to s použitím kvalitních olejů. Stejně tak nepodceňujte stáří a stav chladící kapaliny, při jejíž výměně můžete rovnou provést výplach celého chladícího okruhu. Během pohybu v motorovém prostoru také nezapomeňte znovu zkontrolovat jakékoliv případné úniky.

Důkladná prohlídka brzd

V předchozím bodě jsme úmyslně vynechali ještě jednu důležitou kapalinu, kterou je kapalina brzdová. Ta má zásadní vliv na správnou funkci brzd a tak nemusí být na škodu provést ani její výměnu. Spolu s tím se doporučuje provést i kompletní kontrolu brzd na obou nápravách a případně provést výměnu dosluhujících dílů. Vzhledem k důležitosti brzd ale doporučujeme svěřit tyto práce skutečným odborníkům.

img-responsive

Ilustrační foto | foto: pixabay.com

Výměna filtrů

Pokud jste vyměňovali motorový olej, je pravděpodobné, že jste spolu s ním vyměnili i olejový filtr. Vaší pozornosti by však neměly uniknout ani filtry zbývající. Kabinový filtr výrazně ovlivňuje kvalitu vzduchu v interiéru, vzduchový filtr kvalitu a množství vzduchu nasávaného do motoru a filtr palivový se stará o zachycení drobných nečistot v palivu, které by mohly poškodit motor.

Kontrola pneumatik

Jediná věc, která zajišťuje kontakt mezi vozovkou a automobilem, je pneumatika. Pokud jste si tedy nezkontrolovali její stav před koupí, rozhodně tak učiňte nyní. Kromě stavu ojetí si zkontrolujte i jeho rovnoměrnost, kdy byla pneumatika vyrobena, zda je na voze pneumatika správných rozměrů a a na jaký tlak by měla být nahuštěna. To všechno totiž může zásadním způsobem ovlivnit jízdní vlastnosti vašeho vozu.

img-responsive

Ilustrační foto | foto: Dekra

Profesionální čištění

Řada lidí sice myslí po koupi vozu na údržbu techniky, ovšem málokoho už napadne nechat vůz vyčistit. Nikdo z nás přitom netuší, co všechno předchozí majitel ve vašem novém voze prováděl a co všechno zde po něm zbylo. Pro pocit maximální čistoty proto doporučujeme vůz poctivě vydrhnout, případně si za to připlatit u profesionálů. Ti totiž vědí na co se zaměřit a navíc používají techniku a speciální přípravky, které zajistí vynikající výsledky.

Pročtení uživatelského manuálu

Knížkou s nápisem „Uživatelský manuál" je z výroby vybaven snad každý automobil, ovšem málokterý motorista jí kdy otevře. Pokud ale chcete svůj vůz poznat a vědět jak reagovat v případě poruchy, kde co najít a jak správně postupovat při opravě, rozhodně doporučujeme si tuto knížku prolistovat. A pokud vám v autě chybí, zkuste kontaktovat výrobce, případně se podívejte na internetu.

img-responsive

Ilustrační foto | foto: Auto Kelly

Koupě automobilu bývá radostnou událostí, nenechte si ji proto pokazit podceněním některého z kroku, který je vhodné po koupi automobilu podniknout. Současně na tyto kroky myslete i před koupí vozu a vyhraďte si na ně část vašeho rozpočtu. Pokud bude vůz v dobrém stavu, pravděpodobně vám ještě peníze zbudou. Pokud se ale objeví problémy, je dobré být na ně připraven. 

Vytisknout

Diskuze: Co udělat po koupi ojetého vozu? Tyto kroky by měly být samozřejmostí

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Subaru Forester

OFF ROAD TEST: Subaru Forester – jak zvládá náročný terén ?

Peugeot 508

TEST Peugeot 508 GT Plug-in Hybrid 225 – jeden z nejlepších liftbacků na trhu?

Cupra Formentor VZ

TEST: Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310k – sportovní SUV, které dá stovku pod 5 vteřin

Ilustrační foto

Zelená karta v mobilu. Vystačíte s ní v zahraničí?

citroën berlingo

Akční ceny u nového Citroënu Berlingo - je k mání s benzínem, dieselem i elektromotorem

volkswagen caddy

TEST Volkswagen Caddy 2.0 TDI Life – rodinný univerzál s kompromisy

Citroen C4 X

TEST: Citroen C4 X 1.5 BlueHDI 130 Shine – moderně vypadající retro za skvělou cenu

For Caravan

Na karavany a lodě? Již tento víkend v PVA EXPO PRAHA

Volkswagen Polo

TEST: Volkswagen Polo 1,0 TSI – stačí základní motor s 5 stupňovým manuálem?

peugeot 408

Test Peugeot 408 Hybrid 225 e-EAT8 GT: sázka na styl a hi-tech pohon

Ilustrační foto

Toyota znovu nejlepší ze všech. A nejde o výrobu, bezpečnost ani emise

Cupra Leon Sportstourer

TEST: Cupra Leon SP 2.0 TDI – vymírající druh se skvělou spotřebou

Ilustrační foto

Výše stravného je k smíchu, změny cestovních náhrad

on-line prodej

Máte ho doma? Tahle auta se prodávají nejrychleji

První snímky nového Volva XC90 - vše pro nízký odpor vzduchu

Volvo má nový způsob značení některých svých vozů

reklama

Doporučujeme

Ilustrační foto

Jak se správně připoutat? Prohlédněte si důležité tipy pro děti, těhotné i…

Čtěte dále

Nejčtenější články

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud