Krátce před Vánocemi si vyzkoušel nové "služební auto" Esapekka Lappi. Po prvním testu Citroënu C3 WRC se Fin pustil hned do srovnávání s Toyotou Yaris WRC. V čem se oba vozy liší?
Test proběhl ve francouzských Alpách za chladného ale slunečného počasí. Na trati byly zbytky sněhu, který však postupně tál. Za těchto podmínek si Esapekka Lappi poprvé vyzkoušel Citroën C3 WRC. Fin mohl těžit ze dvou předchozích dnů, kdy vůz testoval Ogier. Data k nastavení tak měl k dispozici.
"Na závěr dne se nám povedlo nastavení ještě trošku vylepšit tak, aby se to líbilo i Sebovi. Z auta jsem neměl dojem, že by se těžko ovládalo," pochvaloval si produktivitu práce Lappi. Doposud znal bývalý tovární jezdec Škody Motorsport z vozů WRC pouze Toyotu, teď posbíral první zkušenosti s Citroënem.
"Výhled z Citroënu je horší, protože přední sklo je malé a kapota hodně vysoká. V Toyoty podstatně [kapota] klesá. Proto je třeba v C3 sedět výš. Motor Citroënu má ve špičce vyšší výkon jak motor Toyoty, který je ale lépe ovladatelný.
Pokud však jde o přenos síly, pak je Citroën jasně vpředu. Především na šotolině se zdá, že je zde ještě spousty potenciálu, který chceme využít. Na Monte Carlu je mým cílem umístění v TOP5," prozradil na závěr svůj cíl jezdec.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.