Vloni bylo spojení Jariho-Mattiho Latvaly a Toyoty takovou svatbou z nutnosti, když Latvala byl po náhlém odchodu Volkswagenu z WRC bez místa a Toyota byla chvíli před svým restartem ve WRC bez špičkového pilota. Nicméně toto spojení funguje lépe, než všichni očekávali. Není tedy až takovým překvapením, že se obě strany dohodly na spolupráci i v roce 2018.
Poté, co se vloni po sezoně Volkswagen Motorsport nečekaně stáhl z MS v rally, byl Jari-Matti Latvala prvním z trojice jezdců VW, který se domluvil na místě s některým z týmů. Jeho manažer, Timo Jouhki, byl schopen vyjednat zajímavý kontrakt s novým týmem ve WRC, Toyotou Gazoo Racing. Samozřejmě se hodí připomenout, že tento tým vystavěl a vede někdejší chráněnec Jouhkiho, Tommi Mäkinen.
Spojení temperamentního čtyřnásobného mistra světa v rally na jedné straně a na straně druhé citlivého Latvaly měli mnozí za ne zrovna nejlepší volbu. Nicméně tito dva borci si sedli a už na druhém startu Yarisu WRC letos ve Švédsku oslavovali první společné vítězství, na další zatím čekají. "Mezi těmi dvěma to běží překvapivě dobře. Tommi ze svých aktivních časů ví, co jezdec potřebuje," říká Timo Jouhki.
Vzhledem k tomu, že se Latvala v týmu cítí evidentně dobře, tak není až tak překvapivé, že Jouhki už mluví o vzájemné spolupráci i v roce 2018. "Pro příští rok už jsme s Toyotou uzavřeli nějakou dohodu," prozrazuje Fin. Teď už se musí Jouhki postarat jen o to, aby se na vhodném umístění jeho chráněnce nic nezměnilo. Protože místo na rok 2018 si hledá také Sébastien Ogier a klidně by mohl skončit v Toyotě. Z minulosti moc dobře víme, pod jaký tlak dokáže Latvala sebe samotného dostat, když se jeho kolega jmenuje Sébastien Ogier. Zatím to vypadá, že by mělo být jen formalitou potvrzení Esapekky Lappiho do druhé Toyoty pro rok 2018. To boj o třetí sedačku v továrním týmu Toyoty pro rok 2018 je plně otevřený a zatím to vypadá, že se na toto místo Juho Hänninen neposadí.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.