Kalendář WRC se může velmi výrazně změnit. Do MS se totiž tlačí dalších 13 zemí, které by rády hostily soutěž WRC.
Konkrétně jde o Abu Dhabi, Kanadu, Chile, Chorvatsko, Indii, Japonsko, Jordánsko, Koreu, Malajsii, Nový Zéland, Severní Irsko, Rusko a Turecko. Všechny tyto země jsou v různých fázích příprav soutěže MS. Šéf FIA, Jean Todt, chce kalendář udělat více mezinárodní. Zatím je kalendář až příliš situován do Evropy.
"Tohle je MS a náš kalendář to potřebuje reflektovat," říká Jean Todt. V současnosti je ve 14 dílném kalendáři plných 10 evropských soutěží. Letos se vrací Čína. Podle britského 'Autosportu', který tuto zprávu přinesl, je dost dobře možné, že se změn dočkáme už příští rok.
"Je zde tlak na současné rally. Nové země přicházejí s docela silnými návrhy. Například nám chybí rozbíjecí soutěž jako bylo Řecko nebo Kypr. Turecko by tuto pozici mohlo dobře naplňovat. Návrh je uspořádat rally mimo Istanbul, nic by nemělo bránit návratu do Antalye. V pravý čas roku by to mohla být opravdu tvrdá soutěž," přiznává Todt.
Jarmo Mahonen, který je u FIA odpovědný za rally, přiznává, že takto velká poptávka je samotné překvapila: "S výrobci jsme se domluvili, že více než 14 soutěží za rok nebude. Takže navýšit počet rally za rok není možné. Ale musíme něco udělat, pokud zůstaneme se současným kalendářem, nic se nezmění. Jenže jak nacenit někoho, kdo má 60 let zkušeností, oproti tomu, když někdo nabízí velké množství peněz? Je to těžké vyvážit."
Velkou touhu dostat rally zpět do Jordánska má místní vláda. Jordánský princ, Feisal Al-Hussein, říká: "Motorsport má v Jordánsku bohatou tradici. Je to odkaz krále Husseina. Král Abdullah se také zajímá o motorsport. Jordánsko je ale obklopeno válkami a problémy, ale chceme zde vidět sport. Chceme k nám dostat WRC, uvidíme, co bude promotér požadovat." Podle zpráv Autosportu je však favoritem na pořádání soutěže na Blízkém východě Abu Dhabi.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.