Hayden Paddon řekl, že požár, který po nehodě zničil jeho vůz, byl až moc velkou daní, kterou za svoji chybu musel zaplatit. Podle Novozélanďana šlo o relativně malý incident.
Jeho Hyundai i20 WRC zachvátil požár chvíli poté, co se dostal mimo trať v páteční RZ5. Novozélanďana poslal mimo trať náraz do skály. Podle vítěze předchozí Argentinské rally jde o příliš vysokou daň: "Jdeme od jednoho extrému ke druhému. Jsem zklamaný, ale špatné je to hlavně pro tým.
Tým dal tolik úsilí do tohoto vozu. Ten požár vytvořil tlak na kluky z týmu, aby dokázali připravit další vůz pro Rally Sardegna," popisuje Hayden Paddon. Požár začal od horkého výfuku, který ležel na vyschlé trávě. Nehodu způsobila neočekávaná díra v trati. "Je to frustrující, protože nemám pocit, že by šlo o jezdeckou chybu.
Dostala mě překážka na trati, kterou jsem nečekal. Následky jsou opravdu moc, moc tvrdé. Byla to rychlá zatáčka na čtyřku. Ráno jsem ji jel naplno, jenže od té doby se v nájezdu do ní vytvořila díra. Díra navíc byla skryta za vegetací, takže jsem ji neviděl.
Když jsem do ní najel, tak vykopla auto do skály na protější pravé straně. Pak jsme trefili skálu a urazili kolo. To nás roztožilo a narazili jsme do skály zadní částí auta. Bývali bychom se mohli do soutěže vrátit v sobotu, jediným poškozením bylo ulomené kolo," popsal jezdec Hyundai 'Autosportu'.
"Poté jsem seděl v autě a v klidu všechno vypínal, nespěchal jsem. Když jsem se ale dostal ven, tak byl celý zadek v plamenech. Zavolal jsem na Johna [Kennarda], ať rychle opustí auto. Šlo zhruba o 10 vteřin, ani jsme nestačili použít hasící přístroj," dodal jezdec. Jen dodejme, že ve stejném místě havaroval i Ott Tänak, jeho vůz se naštěstí, i díky pomoci fanoušků, podařilo před ohněm uchránit.
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.
Škoda Auto představila futuristickou vizi legendárního modelu Favorit. Kultovní hatchback z konce osmdesátých let se v nové studii mění na elektrický crossover, který spojuje retro prvky s aktuálními designovými trendy. Projekt vznikl z iniciativy designérů Ljudmila Slavova a Davida Stingla.
Nissan se s novou Microu vydal cestou nejmenšího odporu – převzal Renault 5 E-Tech a přemaloval ho. Výsledek? Elektromobil bez vlastní identity, který selhává v designu i konkurenceschopnosti. Japonci vsadili na špatného koně a přidali vlastní chyby.
Ročně se v Česku prodá na 650 000 ojetých aut. Může se proto zdát, že koupit si ojeté auto není žádný problém. Velký výběr ovšem ještě není zárukou kvality. Nemalé množství prodávaných ojetin skrývá před kupujícím svou historii. K tomu, aby se nechali vlákat do pasti, napomáhá i řada častých chyb, které zájemci při výběru vozu dělají. Které to jsou a čemu se vyhnout?
Každý motorkář, ať už jezdí po městě, okreskách nebo v lehkém terénu, ví, jak snadno může dojít k nečekanému pádu. Někdy stačí kluzká vozovka, jinak postavený stojan nebo prosté zaváhání při manipulaci na místě. A právě v těchto situacích často dochází k poškození některé z nejcitlivějších částí – ovládacích páček.
Toyota udělala revoluční krok. Její nejprodávanější SUV RAV4 bude od modelového roku 2026 k mání výhradně jako hybrid nebo plug-in hybrid. Bez čistě benzínové varianty tak míří ke stovkám tisíc Američanů, kteří si změny ani nemusí všimnout – a přesto začnou jezdit čistěji.
Čínská technologická značka Xiaomi oficiálně představila svůj druhý elektromobil – sportovní SUV YU7. S dojezdem přes 830 kilometrů, výkonem až 681 koní a vzhledem evokujícím Ferrari Purosangue má YU7 ambici stát se vážnou konkurencí Tesly Model Y – alespoň na domácím trhu.
Toyota odhalila šestou generaci svého úspěšného SUV RAV4. Vizuálně navazuje na dosavadní model, ale uvnitř přináší výrazné technologické novinky. Hybrid i plug-in hybrid slibují vyšší výkon, inteligentní využití energie podle trasy v navigaci a posun k softwarově definovanému vozu.